ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ SLIDE SHARE

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ SLIDE SHARE

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑΣ

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑΣ Β ΕΠΑΛ ΕΝΟΤΗΤΑ 1

ΘΕΜΑ 1Ο

1. Να χαρακτηρίσετε τις προτάσεις που ακολουθούν, γράφοντας δίπλα στο γράμμα που αντιστοιχεί σε κάθε πρόταση, τη λέξη Σωστό, αν η πρόταση είναι σωστή ή τη λέξη Λάθος, αν η πρόταση είναι λανθασμένη.
  2. Το φυσικό μέγεθος που καθορίζει εάν και κατά πόσο ένα σώμα είναι ηλεκτρισμένο, είναι το ηλεκτρικό φορτίο.
  3. Τα φορτία του ίδιου είδους ονομάζονται ετερώνυμα.
  4. Τα ομώνυμα φορτία απωθούνται.
  5. Ηλεκτρικά ουδέτερο ονομάζεται το σώμα που δεν εμφανίζει ηλεκτρικό φορτίο.
  6. Τα υλικά που επιτρέπουν την κίνηση των ηλεκτρικών φορτίων ονομάζονται διηλεκτρικά ή μονωτικά.
  7. Το φορτίο του πρωτονίου ονομάζεται στοιχειώδες ηλεκτρικό φορτίο.
  8. Η προσανατολισμένη κίνηση των ηλεκτρονίων μέσα σε έναν αγωγό είναι το ηλεκτρικό ρεύμα.
  9. Το αμπερόμετρο συνδέεται παράλληλα με το κύκλωμα, του οποίου θέλουμε να μετρήσουμε το ρεύμα.
  10. Η συμβατική φορά του ρεύματος σε έναν αγωγό είναι αυτή που ακολουθεί ένα αρνητικό ηλεκτρικό φορτίο, δηλαδή από τον αρνητικό προς τον θετικό πόλο της πηγής.
  11. Η ηλεκτρική τάση προκαλεί την εμφάνιση του ηλεκτρικού ρεύματος σε ένα κύκλωμα.

1. Τι ονομάζεται ένταση του ηλεκτρικού ρεύματος, από ποιον τύπο δίνεται (να αναφέρετε τα μεγέθη του τύπου και τις μονάδες μέτρησής τους) και ποια είναι η μονάδα μέτρησής της;

ΘΕΜΑ 2ο

1.Δίνονται δύο σημειακά ηλεκτρικά φορτία q1=q2=-4∙10-3μC, που βρίσκονται στον αέρα σε απόσταση r=0,1m μεταξύ τους. Να υπολογίσετε το μέτρο της δύναμης Κουλόμπ και να αιτιολογήσετε τη φορά της.

1. Το ηλεκτρικό ρεύμα που διαρρέει έναν λαμπτήρα έχει ένταση I=400mA. Να εκφράσετε την ένταση του ρεύματος αυτού σε Α, σε μA και σε kA.

3.Η ένταση του ηλεκτρικού ρεύματος που διαρρέει έναν αγωγό είναι I=2A. Να υπολογίσετε το φορτίο q που περνά από μια διατομή του αγωγού αυτού σε χρόνο t=1h.

1. Ένας μεταλλικός αγωγός διαρρέεται από ηλεκτρικό ρεύμα έντασης I=40mA. Να υπολογίσετε:

α. Μέσα σε πόσο χρόνο περνά από μια διατομή του αγωγού φορτίο q=2C;

β. Πόσο φορτίο περνά από μια διατομή του αγωγού σε χρόνο t΄=10s;

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑΣ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΙΚΟΝΑΣ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΙΚΟΝΑΣ