Κανόνες στη τάξη

Ξεκινώντας κάθε σχολική χρονιά, όλα ξεκινούν απ την αρχή!

Γνωριμία με τους μαθητές, εντοπισμός ικανοτήτων τους, συνήθειες κτλ. Αυτό όμως που μετρά είναι τα όρια των δασκάλων και των μαθητών που πρέπει να καθοριστούν για να είναι ομαλή η πορεία της εκπαιδευτικής συνεύρεσης όλων. Έτσι λοιπόν οδηγούμαστε στο ‘συμβόλαιο’ ή πιο απλά στους κανόνες της τάξης για να μη φτάσουμε (ιδανικά ) ή να μην περάσουμε αυτά τα όρια!

Σ αυτή τη σχολική σεζόν άφησα τους μικρούς μαθητές ελεύθερους να γράψουν μόνοι τους αυτούς που θεωρούσαν ‘κανόνες’. Μοίρασα λοιπόν χρωματιστά χαρτιά  και όρισα πως θα πως θα πρέπει οι ιδέες τους να ξεκινούν με τις λέξεις ‘Πρέπει’ ή ‘Δεν πρέπει’.  Έπειτα τα διαβάσαμε , συζητήσαμε και τέλος τα κολλήσαμε στην κατάλληλη πλευρά του χαρτονιού! Μετά απο αυτό αποφασίσαμε να αφήσουμε  βέβαια και χώρο ώστε αν στην πορεία χρειαστεί να προσθέσουμε κάποια ‘πρέπει’ ή ‘δεν πρέπει’ να μπορούμε να το κάνουμε.

Ας ελπίσουμε να μη χρειαστεί!!!

κανονες

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κανόνες στη τάξη