Δημοσιεύθηκε στην Γενικά νέα, Πανδημία

Χωρίς κανένα μέτρο ανοίγουν τα σχολεία!

Τη Δευτέρα 10 Γενάρη ανοίγουν τα σχολεία και πρακτικά από πλευράς υπουργείου δεν έχει παρθεί για άλλη μια φορά κανένα μέτρο για το όσο γίνεται πια ασφαλές άνοιγμά τους.

Ενώ η νέα μετάλλαξη επελαύνει όλα πάλι εναπόκεινται στην ατομική ευθύνη του καθένα, στο φιλότιμο μαθητών και γονιών.

Ακόμα μια φορά:

• τα τμήματα δεν αραιώνουν
  • προσωπικό δεν προσλαμβάνεται για να αραιώσουν τα τμήματα
  • προσωπικό δεν προσλαμβάνεται για να καλύπτονται οι ώρες εκπαιδευτικών που ασθενούν με κορονοϊό. Έτσι αν κάποιος ασθενήσει απλά περιμένουμε να γίνει καλά, όσος χρόνος και αν χρειαστεί.
  • Δεν έχει παρθεί κανένα μέτρο για την κάλυψη μαθησιακών και ψυχοκοινωνικών προβλημάτων των μαθητών
  • Υπάρχουν λιγότερες καθαρίστριες (άρα και η αναγκαία απολύμανση στηρίζεται στην ατομική προσοχή του καθένα)
  • για να κλείσει τμήμα πρέπει πρακτικά να κολλήσουν όλοι (50%+1)

Ενώ δίνουν δις σε επιχειρηματικούς ομίλους και εξοπλισμούς, για την παιδεία και της υγεία δε δίνουν τίποτα, αντίθετα περικόπτουν. Όλες οι κυβερνήσεις που πέρασαν άφησαν ένα ξεχαρβαλωμένο σύστημα υγείας (είναι κόστος για το κεφάλαιο, χώρια που πρέπει να κονομάνε και οι ιδιωτικοί όμιλοι της υγείας), με ανύπαρκτη ΠΦΥ, που ενισχύει φόβους, πχ απέναντι στο εμβόλιο που πράγματι είναι όπλο.

Ως εδώ είναι ώρα για δράση για όλους μας!

Δημοσιεύθηκε στην Γενικά νέα

Καλημέρα και καλωσορίσατε!

Σας καλωσορίζω στο ιστολόγιό μου στο ΠΣΔ. Από σήμερα θα κάνω προσπάθεια να το ενημερώνω με μια σειρά δραστηριότητες που θα αξιοποιώ στις τάξεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση σε σχέση με λάθη και αστοχίες. Κάθε αρχή και δύσκολη όμως αισιοδοξώ ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι καλό!