ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

Το βιβλίο που θα σας παρουσιάσω είναι το ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΠΑΣΙΚΛΑ 7

ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΡΙΤΟΣ ΔΕΝ ΧΩΡΕΙ

Γράφτηκε από τον Τζεφ Κίνι και το έχει εκδόσει ο Ψυχογιός.

Είναι ένα βιβλίο περιπέτειας.

Υπόθεση

Γίνεται  ένας χορός στο σχολείο του την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου και  έχει φέρει τα πάνω κάτω στην ζωή του Γκρεγκ.  Φοβάται μήπως μείνει μπακούρι στον χορό και προσπαθεί απεγνωσμένα να βρει μια κοπέλα να τον συνοδέψει. Βέβαια, ούτε ο καλύτερος φίλος του ο Ράουλι, έχει βρει συνοδό, αλλά αυτό δεν αποτελεί την παραμικρή ανακούφιση. Μια απροσδόκητη ανατροπή προσφέρει στον Γκρεγκ την πολυπόθητη ντάμα και αφήνει τον Ράουλι να κρατάει το φανάρι. Όμως, πολλά μπορούν να συμβούν σε μια βραδιά, και στο τέλος δεν ξέρεις ποιος θα ερωτευτεί και ποιος όχι.

Σπύρος Κ.

1ου  Δημ. Σχολείου Σκύδρας

Ε΄1

2015-16

Το βιβλίο που θα σας παρουσιάσω είναι “Ο Μικρός Πρίγκιπας”.

Γράφτηκε από τον Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ και η εικονογράφηση είναι του ίδιου του συγγραφέα.
Είναι των εκδόσεων Πατάκη και η μετάφραση έγινε από την Μελίνα Καρακώστα.

Πρόκειται για ένα παραμύθι επιστημονικής φαντασίας, όπου ο πρωταγωνιστής, ένα παιδί έξι χρονών, που ζούσε στον αστεροειδή Β612, ξεκίνησε ένα μεγάλο ταξίδι σε πολλούς πλανήτες, για να μάθει περισσότερα πράγματα γι’ αυτούς. Στη διαδρομή όμως, έπαθε βλάβη ο πύραυλός του κι έπεσε στη Σαχάρα. Θα καταφέρει άραγε να ολοκληρώσει το ταξίδι του;

Στάθης Μ.
Κατηγορίες: ΓΛΩΣΣΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.