Το θέατρο του παραλόγου: χαρακτηριστικά, ξένοι κι Έλληνες συγγραφείς και έργα

Το θέατρο του παραλόγου

"τέλος παιχνιδιού"

“Τέλος Παιχιδιού”

Γαλλικός Κλασικισμός

Μολιέρος

Ηλέκτρα ταινία του Κακογιάννη

Ειρήνη Παπά ως Ηλέκτρα στην ταινία του Κακογιάννη

Ο μύθος των Ατρειδών

Παρουσίαση πως από τις θρησκευτικές τελετές των πρωτόγονων περάσαμε στη λατρεία του Θεού Διονύσου και τη γέννηση της τραγωδίας

ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΑΚΡΟΠΟΛΗ 4

Αρχαίο Θέατρο Διονύσου

τελετές αρχαίο δράμα τραγωδία

Σύντομη περιγραφή του αμερικάνικου θεάτρου και των αντιπροσωπευτικών συγγραφέων των αρχών του 20ου αιώνα

ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ

τενεσι ουιλιαμς

Τένεσι Ουίλιαμς

Παρουσίαση πως από το Μεσαιωνικό θέατρο περάσαμε στο θέατρο της Αναγέννησης

Commedia dell’ Arte

Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα και κείμενο που λέει "Γροετήμαλημκουργανήστρφ Εργατήρια Δημιουργικής Γραφής «Λέξεις KOs σκεψεις" ΣΥΝΗΘΕΙΣ ANOP ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΣΥΝΗΘΕΙΣΑΝΘΡΩΠΟΙ, വം, ΑΝΕΙΠΩΤΕΣ ΑΝΕΙΠΩΤΕΣΙΣΤΟΡΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ 40c Συλλογικός Τόμος ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ 40u Συλλογικού Τόμου μικρών ιστοριών «ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΑΝΟΡΩΠΟΙ, ΑΝΕΙΠΩΤΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ> Τετάρτη 22 Matou 2024, στις 8 μ.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων «<Νίνα Μπεσίρη> της ΕΜΜΕΛΕΙΑΣ, Γενναδίου 3, 1ος όροφος, Σέρρες Ομιλητής: Ανέστης Ακριτίδης, φιλόλογος Θεατρική ανάγνωση κειμένων: Αλεξάνδρα Γεωργιάδου, Χρύσανθος Ιορδανίδης Συντονίστρια της εκδήλωσης: Αντωνία Θεοχαρίδου, συγγραφέας, ΜΑ στη Δημιουργική Γραφή Χαιρετισμός: Αλέξανδρος Ακριτίδης, συγγραφέας, Εκπρόσωπος των Εκδόσεων Αποστακτήριο Μουσική επένδυση κειμένων: Χρύσανθος Ιορδανίδης A ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΠΟΣΤΑΚΤΗΡΟ ΠΗΡΙΟ Συμμετέχουν επίσης οι συγγραφείς των κειμένων"

Ποιοι είναι ο συνήθεις άνθρωποι;
Πώς γράφονται οι ανείπωτες ιστορίες;
Από ποια υλικά φτιάχνεται η ευτυχία;
Μέσα από ποιες αισθήσεις ενεργοποιείται η μνήμη;
Πώς χρησιμοποιείται το χιούμορ ως όχημα στη λογοτεχνία;
Τελικά, ποιες είναι οι ιστορίες πίσω από τις ιστορίες;
Αυτά και άλλα πολλά θα συζητήσουμε στην παρουσίαση του βιβλίου μας.
                                                                                         Μαρία Ζερβάκη
Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ Τραγούδια ans Λαμπρής & της Άνοιξης TET ΤΕΤΑΡΤΗ 24 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2024 ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ: 20:00 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟ IXOVEIO ΧΧΟΛΕΙΟΣΕΡΡΩΝ ΣΕΡΡΩΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ NATIOENTAI ΣΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ PETIT CAFE (ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ 51, ΣΕΡΡΕΣ)"

Το παραδοσιακό Σύνολο του Μουσικού Λυκείου παρουσιάζει τραγούδια της Λαμπρής και της Άνοιξης.

Συμμετέχει ομάδα μαθητών της γ’ γυμνασίου δραματοποιώντας το μύθο της Περσεφόνης σε κείμενο και σκηνοθεσία της Μαρίας Μεντίζη

Μπορεί να είναι γραφικό 3 άτομα και κείμενο

April 2024

“Η Γιορτή”

Όμιλος Ορφέας Σερρών – Ερασιτεχνική θεατρική σκηνή

Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο και κείμενο που λέει "'Όμιλος ΌμλοςΟρφέαςΣερρών Ορφέας Σερρών "Η ΓΙΟΡΤΗ" των Βίντερμπεργκ,Ρούκοφ,χίνσεν σκηνοθεσία Μαρία Μεντίζη 20-218 20-21&27-28AnpiAio & 27-28 Απριλίου 2024 ώρα έναρξης ώραέναρξη21:00 21:00 Αίθουσα Ορφέα ουσαορφέα(.Κωστοπούλου (n. Π.Κωστοπούλου 12) κατάλληλο αυστηρά άνω των 18 ετών"

Κατεβασμένα στόρια. Κλειδωμένες πόρτες. Κλειστά φώτα. Αναμμένο μόνο ένα πορτατίφ. Κι ένας πράσινος καναπές.
Θα μπορούσε να είναι ένα ρομαντικό σκηνικό που προμηνύει μια αξέχαστη ερωτική εμπειρία ή έναν εφιάλτη…
Και τι γίνεται όταν η αλήθεια αποκαλύπτεται;
Ποιος είναι έτοιμος να απομυθοποιήσει έναν “ήρωα” της ζωής, έναν αυτοδημιούργητο πάτερ φαμίλια;
Από τη δανέζικη ταινία του Βίντεμπεργκ του 1998, την πιο εμβληματική της σχολής “Δόγμα ’95”, στη σκηνή του Ορφέα Σερρών.

Σας περιμένουμε να βιώσουμε μαζί μια σοκαριστική εμπειρία, ένα ψυχολογικό θρίλερ και να προβληματιστούμε για τη δική μας θέση-στάση απέναντι στην κακοποίηση ανηλίκων.

Σκηνοθεσία: Μαρία Μεντίζη

Τσεσμετζή Μαρία
Ψαθά Φωτεινή

Σάββατο 20, Κυριακή 21, Σάββατο 27 & Κυριακή 28 Απριλίου 2024