Πρότζεκτ: ”Τα παραμύθια των αδερφών Γκριμ σε κόμικς”

Στη διάρκεια του σχολικού έτους 2012-13 οι μαθητές των δημοτικών σχολείων της Τρίπολης, όπου διδάσκω, πραγματοποίησαν το project ”Παραμύθια των αδερφών Γκριμ σε κόμικς”. Συγκεκριμένα οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες, επέλεξαν από ένα παραμύθι των αδερφών Γκριμ, ζωγράφισαν τις πιο σημαντικές σκηνές του παραμυθιού, σκέφτηκαν και έγραψαν στα γερμανικά- με τη βοήθειά μου- αστείους διαλόγους μεταξύ των ηρώων του παραμυθιού- κόμικ και στο τέλος ηχογραφήσαμε τα κόμικ με τις φωνές των παιδιών. Ήταν μία πολύ ευχάριστη και δημιουργική διαδικασία για τα παιδιά μέσα από την οποία γνώρισαν τόσο με τα παραμύθια των αδερφών Γκριμ, όσο και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των κόμικς (συγκεκριμένη εικονογράφηση, σύντομος λόγος, ηχομιμητικές λέξεις κ.τ.λ). Σίγουρα πρόκειται για ένα ελκυστικό πρότζεκτ που αξίζει τις ώρες που θα αφιερώσετε με την τάξη σας. Δοκιμάστε το!