Δημιουργία ποιήματος με ζωγραφική

Με αφορμή τη συμμετοχή της τάξης μας στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φιλοζωίας με τίτλο «Συμβιώνοντας με τα ζώα»  οι μαθητές και οι μαθήτριες έγραψαν   ποιήματα για τα ζώα  τους  και τα ζωγράφισαν .

Διαγωνισμός φιλοζωίας

Στο πλαίσιο αυτής  της  δραστηριότητας  οι μαθητές /τριες :

• έγραψαν τα ποιήματα τους και τα ζωγράφισαν
  • δημιούργησαν εικαστικό έργο σε ομάδες
  • εργάστηκαν σε ομάδες και δημιούργησαν αφίσες και πανό
  • περπάτησαν στον πεζόδρομο γύρω από το σχολείο  θέλοντας  να ευαισθητοποιήσουν τους περαστικούς

1 2 3 IMG 20240304 090131 IMG 20240304 090145 IMG 20240304 090147 IMG 20240308 082957 IMG 20240308 083053 IMG 20240308 083244 IMG 20240308 083613

Αποκριάτικη γιορτή

Οι μαθητές και μαθήτριες  της τάξης μας διασκέδασαν στο όμορφο αποκριάτικο πάρτι του σχολείου μας , που έγινε με τη συμμετοχή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων προσφέροντας πλούσια εδέσματα σε όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Φανταστική ιστορία

Με αφορμή το μάθημα της Γλώσσας της ενότητας  Ποπό!  Κόσμος που περνά ! της 9ης άσκησης του Τετραδίου Εργασιών οι μαθητές  σε ομάδες έγραψαν και εικονογράφησαν τη δική τους ιστοριούλα .

Ακολουθούν οι δημιουργίες των παιδιών :

Ερευνητές pages to jpg 0001ΣΟΥΠΕΡ ΑΕΤΟΙ page 0001ilovepdf merged page 0001Πλανήτες

Χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες

Τις τελευταίες μέρες πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων ασχοληθήκαμε με χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες:

• Επισκεφτήκαμε τη Δημοτική Βιβλιοθήκη “Θ. Ζωγιοπούλου” , συμμετείχαμε σε δραστηριότητα, που περιείχε τη διήγηση του παραμυθιού « Ο Τέταρτος Μάγος » και κατασκευάσαμε τη χριστουγεννιάτικη κάρτα μας.
  • Στολίσαμε το χριστουγεννιάτικο δέντρο στην τάξη μας και κατασκευάσαμε τα κηροπήγια μας.
  • Γράψαμε γράμμα στο Άγιο Βασίλη, μεταμορφωθήκαμε  σε ξωτικά του Αϊ-Βασίλη και μεταφέραμε  τα γράμματα όλου του σχολείου στο κόκκινο κουτί των ΕΛΤΑ .

Αμερικανική Γεωργική Σχολή

Η εκπαιδευτική μας εκδρομή στην Αμερικανική  Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης στις 30 Νοεμβρίου, και η συμμετοχή μας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ανακαλύπτω το αγρόκτημα με ένα μεγάλο κυνήγι θησαυρού!»  Ήταν μια ευχάριστη δραστηριότητα  με εντονότερο το βιωματικό στοιχείο.

Η εξερεύνηση είχε τη μορφή μεγάλης περιήγησης   στις περισσότερες παραγωγικές υποδομές : όπως ο αμπελώνας, ο κήπος των μυρωδικών, ο ελαιώνας, ο οπωρώνας, το βουστάσιο, το γαλακτοκομείο, τα θερμοκήπια, οι λαχανόκηποι, το παραδοσιακό κοτέτσι.

Ο θησαυρός ;  Ένα γλαστράκι για το κάθε παιδί, για μεταφύτευση στο σπίτι.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ανακάλυψαν – έλυσαν τους γρίφους, παίζοντας με την καθοδήγηση των εκπαιδευμένων στελεχών της σχολής .

Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη

Συνεχίζοντας τις δραστηριότητες στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με τίτλο  «Οι φίλοι μας τα ζώα» επισκεφτήκαμε την Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη και παρακολουθήσαμε  εκπαιδευτικό πρόγραμμα « Η Κλιματική αλλαγή» .

Έγινε αφήγηση του παιδικού βιβλίου « Η αρκούδα που αγαπούσε τα δέντρα », Ακολούθησε  η δραματοποίηση και η ζωγραφική αποτύπωση του παραμυθιού από τους μαθητές .

Ο συγγραφέας μέσα από το μικρό σύγχρονο παραμύθι με την αξιολάτρευτη πρωταγωνίστρια  – αρκούδα –  δίνει το θαυμαστό μήνυμα αγάπης για τη φύση και τα πλάσματα της.

Δημοτική βιβλιοθήκη – Οι φίλοι μας τα ζώα

Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων του θεματικού κύκλου  Φροντίζω το περιβάλλον με τίτλο  «Οι φίλοι μας τα ζώα» επισκεφτήκαμε τη Δημοτική Βιβλιοθήκη “Θ. Ζωγιοπούλου” και συμμετείχαμε σε δραστηριότητα Κατασκευή- Παιχνίδι κουκλοθέατρου, αφού πρώτα ξεφύλλισαν διάφορα βιβλία με ζώα κατασκεύασαν τα δικά τους και έπαιξαν κουκλοθέατρο.

Επέτειος 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Πέμπτη 26 Οκτωβρίου πραγματοποιήσαμε δραστηριότητες αφιερωμένες στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 , έγινε αναφορά  στο ΟΧΙ του ελληνικού λαού που υπερασπίστηκε  το δίκαιο και τη λευτεριά της Ελλάδας, στις νίκες των Ελλήνων και τον ηρωισμό τους για τα οποία ολόκληρη η Ευρώπη υποκλίθηκε και θαύμασε.

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου κατασκευάσαμε χάρτινες σημαιούλες και ξεχυθήκαμε στους δρόμους της αγοράς  γύρω από το σχολείο μας, μοιράσαμε στις σημαίες μας  στους περαστικούς και στα μαγαζιά  αφιερωμένες  « στους αγωνιστές του 1940, στους μικρούς ήρωες κάθε πολέμου που δεν πρόλαβαν να χαρούν την αθωότητά  τους, και παλεύουν στις άνισες μάχες που έχουν ξεσπάσει σε διάφορα μέρη του κόσμου »…

Αρχαιολογικό Μουσείο

Επισκεφτήκαμε το Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης μας στις 13 Νοεμβρίου και συμμετείχαμε στην εκπαιδευτική  δραστηριότητα « Μύθοι του Αισώπου» .

Οι μαθητές/μαθήτριες ξεναγήθηκαν στον χώρο του Μουσείου, από τα εκθέματα του Μουσείου ανακάλυψαν τα ζώα και με αφορμή  αυτά η  Μουσειοπαιδαγωγός Φωτεινή Παπαργυρούδη τους διηγήθηκε μύθους του Αισώπου. Κατασκεύασαν τα δικά τους ζώα και τα παρουσίασαν στο δάσος .

Στη σχολική τάξη έγραψαν και εικονογράφησαν τον μύθο που τους άρεσε. Μύθοι του Αισώπου