marionpol's blog

Η πληροφορία της ημέρας με μια δόση Γαλλίας!!!

My MoOdLe

Ιαν 201521

Wordle: My MoOdLe

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο My MoOdLe

Pied de poule

Ιαν 201510

Θυμάμαι παλιά τη γιαγιά μου τη μοδίστρα να διορθώνει μια πελάτισσά της ότι το ύφασμα που πήρε για φόρεμα είναι ‘πιέ ντε κοκ’ και όχι ‘πιέ ντε πουλ’ όπως της είχε συστήσει!

Πολύ στη μόδα τότε το ‘πιέ ντε πουλ’…! Μέχρι και τραγούδι είχε κυκλοφορήσει το 1982 μ’αυτό τον τίτλο! Πάρτε μια γεύση εδώ ή στο παρακάτω βίντεο

Πολλά χρόνια αργότερα συνειδητοποίησα πόσα γαλλικά ήξερε η γιαγιά μου χωρίς να το ξέρει! Εσείς γνωρίζετε τι είναι το ‘πιε ντε πουλ’ και το ‘πιέ ντε κοκ’ και γιατί ονομάζονται έτσι?

ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Pied de poule

Βεραμάν

Ιαν 201510

Γνωρίζετε τι σημαίνει στα γαλλικά το χρώμα ‘βεραμάν’ απ’ όπου πήρε και το όνομά του?

ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βεραμάν