marinou's blog

sea_of_galilee

θαλάσσια θηλαστικά

· Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο θαλάσσια θηλαστικά · Εκπαιδευτικό Υλικό

Θαλάσσια θηλαστικά ονομάζονται τα ζώα που έχουν ως κύριο χαρακτηριστικό τους το θηλασμό των νεογνών τους. Στον ελληνικό θαλάσσιο χώρο φιλοξενείται ένας μεγάλος αριθμός διαφορετικών ειδών θαλάσσιων θηλαστικών, που τον αναδεικνύει σε σημαντικό θαλάσσιο οικότοπο της Μεσογείου.

Από τα 14 είδη θαλάσσιων θηλαστικών που έχουν παρατηρηθεί στις ελληνικές θάλασσες μόνιμα ζουν τα εξής 9: Η μεσογειακή φώκια Monachus monachus, το ρινοδέλφινο Tursiops truncatus, το ζωνοδέλφινο Stenella coeruleoalba, το σταχτοδέλφινο Grampus griseus, το κοινό δελφίνι Delphinus delphis, η πτεροφάλαινα Balaenoptera physalus, ο φυσητήρας Physeter macrocephalus, ο ζιφιόςZiphius cavirostris και η φώκαινα Phocoena phocoena.

Τα υπόλοιπα 5 που έχουν μόνο περιστασιακή παρουσία στα ελληνικά νερά είναι: η μεγάπτερη φάλαιναMegaptera novaeangliae, η ρυγχοφάλαινα Balaenoptera acutorostrata, η ψευδόρκα Pseudorca crassidens, ο μεσοπλόδοντας Mesoplodon sp και το στενόρυγχο δελφίνι Steno bredanensis.

Καλημέρα κόσμε!

15 Νοεμβρίου 2013 από ΜΑΡΙΝΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ
· 1 Σχόλιο · Χωρίς κατηγορία

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!