marilenakr's blog

A rolling stone gathers no moss!

2η Πανελλαδική Συνάντηση Εθελοντών Let’s Do it Greece !

Νοέ 20163
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 22 και 23 Οκτωβρίου η 2η Πανελλαδική Συνάντηση των Εθελοντών του Let’s Do it Greece στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων!
Το σχολείο μας φυσικά
δεν θα μπορούσε να λείπει από αυτήν
την μεγάλη γιορτή του Εθελοντισμού!
 Το Σάββατο 22 Οκτωβρίου συναντηθήκαμε όλοι μαζί οι συμμετέχοντες από κάθε γωνία της Ελλάδας κρατικοί φορείς, εθελοντικές οργανώσεις, εκπρόσωποι σχολείων, ειδικοί επιστήμονες κι εκπρόσωποι από τον επιχειρηματικό κόσμο και ανταλλάξαμε γνώσεις κι εμπειρίες από το μεγάλο εγχείρημα της περσινής δράσης , το οποίο στέφτηκε με μεγάλη επιτυχία! 67,000 εθελοντές σε όλη την Ελλάδα ενώσαμε τις δυνάμεις μας στις 17 Απριλίου 2016 καθαρίζοντας και ομορφαίνοντας τις περιοχές μας.
H σημαία της δράσης!
Το σχολείο μας ,ανάμεσα σε άλλους ομιλητές, παρουσίασε τόσο τις δράσεις που οργανώθηκαν εντός του σχολείου, κατά την Εβδομάδα Εθελοντισμού , από 11-15 Απριλίου , όσο και τη δράση που συνδιοργάνωσε με τους Εθελοντές Πολιτικής Προστασίας Ν.Φιλαδέφειας την Κυριακή 17 Απριλίου  όταν καθαρίσαμε, βάψαμε και δεντροφυτεύσαμε τα γήπεδα του Ερασιτεχνικού Αθλητικού Συλλόγου της περιοχής μας ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ.

17-4-2016
ομορφαίνουμε το σχολικό περιβάλλον
Δρ. Κωνσταντίνος Αραβώσης –
Αναπληρωτής Καθηγητής ΕΜΠ
Οργανωτική Επιτροπή- Νίκος Κιούσης
Η ψυχή της δράσης!
Δίνουμε όλοι ραντεβού για τη νέα δράση

την Κυριακή 2 Απριλίου 2017!
Φέτος ο στόχος είναι ακόμα πιο μεγάλος, να μαζευτούν
100,000 εθελοντές σε όλη την Ελλάδα!

LET’S DO IT!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 2η Πανελλαδική Συνάντηση Εθελοντών Let’s Do it Greece !

EDMODO CLASSROOM

Νοέ 20163

training-group-badge-icon

Μια τάξη στο Διαδίκτυο

Το σχολικό έτος 2015-2016 ξεκίνησα να χρησιμοποιώ την εκπαιδευτική πλατφόρμα Edmodo , παράλληλα με το παραδοσιακό μάθημα στην τάξη , με μια ομάδα μαθητών στο μάθημα ”Αρχαία Ιστορία ”  της Α΄ Γυμνασίου.

Σκοπός της πλατφόρμας είναι να προσφέρει έναν ασφαλή διαδικτυακό χώρο επικοινωνίας των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας μέσα από τον οποίο θα μπορούν να συνεργάζονται και να ανταλλάσσουν ιδέες και απόψεις και φυσικά γνώση ακόμη και έξω από τον χώρο του σχολείου.

Η πλατφόρμα EdModo μπορεί να χρησιμεύσει στη δημιουργία μιας ανεστραμμένης τάξης (flipped classroom). Σε αντίθεση με την παραδοσιακή τάξη, όπου οι μαθητές μελετούν το υλικό κατά τη διάρκεια του μαθήματος και στο σπίτι διεκπεραιώνουν μια σειρά εργασιών, στην ανεστραμμένη τάξη γίνεται ακριβώς το αντίθετο. Οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να μελετήσουν με τους δικούς τους ρυθμούς και από το σπίτι τους το νέο υλικό, συνήθως με τη βοήθεια διαδικτυακών, διαδραστικών εφαρμογών, ενώ στη συνέχεια ο χρόνος μέσα στην τάξη αφιερώνεται για την επίλυση προβλημάτων και την εφαρμογή της γνώσης που αποκτήθηκε σε υλοποίηση σχετικών έργων.

Η ανταπόκριση των μαθητών ήταν πολύ θερμή! Εμπλούτισαν και παγίωσαν τις γνώσεις τους στο μάθημα της Ιστορίας και βελτίωσαν
την σχολική επίδοσή τους.
Το σημαντικότερο όφελος είναι όμως ο στενός δεσμός που αναπτύχθηκε μεταξύ μας!

Φέτος, το σχολικό έτος 2016-2017 ,συνεχίζω να χρησιμοποιώ το Edmodo με τα ίδια παιδιά , στην επόμενη τάξη, Β΄Γυμνασίου, στο μάθημα της Ιστορίας. Αν και η  συμμετοχή των μαθητών είναι προαιρετική βλέπω ότι μέρα με τη μέρα  μεγαλώνει η διαδικτυακή μας τάξη!

🙂 🙂  🙂

από κάτω από: New Ideas | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο EDMODO CLASSROOM
Οκτώβριος 2024

Σαν σήμερα

21/10/1918: Πραγματοποιείται το πρώτο εργατικό συνέδριο στην Ελλάδα, στο φουαγιέ του «Βασιλικού Θεάτρου» στην Αθήνα.