Το σχολείο μας

Οι φωτογραφίες δείχνουν την ομορφιά της ορεινής περιοχής και την ανεμελιά των μαθητών  .  Από το περιβάλλον μπορούμε να καταλάβουμε πόσο λίγα ερεθίσματα έχουν και πόσο σημαντικό είναι να τους δώσουμε . Το καλύτερο μέσο για να επιτευχθεί αυτό είναι η χρήση της τεχνολογίας.

Μαθαίνοντας την ιστορία της τεχνολογίας στην εκπαίδευση

Η ιστορία της τεχνολογίας στην εκπαίδευση  μέσα από ένα βίντεο κατάλληλο για μικρούς και για μεγάλους. Με αυτό τον τρόπο κατανοούν όλοι την απαραίτητη χρήση της τεχνολογίας.

Λίγα λόγια για το σχολείο…

Το σχολείο που θα γίνει αυτό είναι ένα 2θέσιο σχολείο σε Ορεινή περιοχή της Πελοποννήσου. Σε κάθε τάξη συνυπάρχουν η Α , Γ και Δ και στην άλλη Β, Ε και Στ. Καθώς καταλαβαίνουμε αυτή η συνύπαρξη έχει πολλά προβλήματα και η χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή είναι απαραίτητη για να γίνεται η διαδικασία της μάθησης καλύτερη . Το μάθημα των φυσικών επιστημόνων γίνεται καλύτερα. Κατά τη διδασκαλία του μαθήματος της φυσικής δεν υπάρχουν τα μέσα για να γίνουν τα πειράματα και μέσω του υπολογιστή οι μαθητές βλέπουν όλη τη διαδικασία. Το μάθημα της γεωγραφίας γίνεται πιο ενδιαφέρον εάν βλέπουν διότι οι μαθητές αυτοί δεν έχουν πολλά ερεθίσματα. Κάποια από αυτά δεν έχουν πάει ποτέ στην πρωτεύουσα διότι ασχολούνται με την κτηνοτροφία και είναι δύσκολο να απομακρυνθεί η οικογένεια από το μέρος. Έτσι τους δίνουμε άλλα ερεθίσματα να γνωρίσουν άλλα μέρη . Κάποια από αυτά δεν έχουν κάνει ποτέ μπάνιο σε θάλασσα και δε γνωρίζουν άλλο είδος ζωής εκτός από το δικό τους. Κατά τη διδασκαλία του ευρώ τους ήταν κάτι πολύ δύσκολο να κατανοήσουν διότι δεν πάνε για ψώνια. Επιπλέον και το μάθημα της ιστορίας γίνεται πιο κατανοητό με τη χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή . Η χρήση πολυτροπικών κειμένων έχει καλύτερα αποτελέσματα στη διαδικασία της μάθησης .