mariamarkou's blog

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Οι “σύνοικοι” πληθυσμοί – 1922

Δεκ 201317

Μάθημα πρακτικής ή μάθημα μνήμης για τη ” μισή” μου προσφυγική καταγωγή..   Γενοκτονία ή “συνωστισμός”, πάτρια εδάφη και αλύτρωτοι αδερφοί ή απλά οικονομική επιχείρηση και εξυπηρέτηση τρίτων , Βενιζέλος ή Κεμάλ ; Επιδιώκω και ελπίζω κυρίως σε μια διαφορετική θεώρηση, που θα βασίζεται πέρα από τις γραπτές πηγές και το εικονιστικό υλικό σε ντοκουμέντα ,αρχειακό υλικό, ντοκυμαντέρ και αποσπάσματα κινηματογραφικών ταινιών.Οι συσχετισμοί ,οι εκτιμήσεις και οι διαπιστώσεις των μαθητών θα είναι αποτέλεσμα δικής τους “έρευνας” και περιήγησης...

Μια ιδιαίτερης σημασίας ενότητα της Νεοελληνικής ιστορίας, που προσεγγίζεται μάλλον “φτωχά” σε δύο σχολικά βιβλία Νεότερης και Σύγχρονης ιστορίας  ( Γ’ Γυμνασίου -ενότητες 38 και 39 καθώς και Γ’ Λυκείου Γενικής Παιδείας -κεφ. Γ’,ενότητα 5).

250px-Great_Fire_of_Smyrna

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι “σύνοικοι” πληθυσμοί – 1922

Καλημέρα κόσμε!

Δεκ 201316

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!