Η συγγραφέας κ. Κατερίνα Νίκα Μάνου στο σχολείο μας

vivlia 1

Βιβλιοθήκης 7ου ΔΣΚ

Την Τρίτη, 25 Οκτωβρίου 2022, είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας τη συγγραφέα κυρία Κατερίνα Νίκα Μάνου .
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ και Δ’ τάξης γνώρισαν τη δημιουργό του βιβλίου “Η μέρα αρχίζει ξανά “,απόλαυσαν τη μοναδική διαδραστική αφήγηση των εννέα ιστοριών της, δημιούργησαν με λέξεις του βιβλίου τα δικά τους ποιήματα, έπαιξαν στην αυλή του σχολείου το κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού εμπνευσμένο από το βιβλίο και τον ήρωα του τον Θάνο, με πολλή χαρά ανακάλυψαν τον θησαυρό -ένα κουτί με αντίτυπα του βιβλίου της ,τής χάρισαν ένα λεύκωμα με τις ομορφιές της Καστοριάς και πολλά χαμόγελα…
Ένα υπέροχο πρωινό!!!
Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Κατερίνα Νίκα Μάνου για την επίσκεψή της ,τα πολύτιμα δώρα της και την περιμένουμε ξανά στο σχολείο μας.

Κατηγορίες: Βιβλιοθηκη, ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η συγγραφέας κ. Κατερίνα Νίκα Μάνου στο σχολείο μας

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ

Kastoria frozen

“Kastoria (20)” από TijsB διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-sa-2.0

“Kastoria frozen” από Nick-K (Nikos Koutoulas) διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-2.0

Την Τρίτη 18 /10/2022 ,στο πλαίσιο εορτασμού του Μακεδονικού Αγώνα οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο του Μακεδονικού Αγώνα και συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δράση -αφιέρωμα στον ήρωα Μητροπολίτη Καστοριάς Γερμανό Καραβαγγέλη .
Ευχαριστούμε θερμά και συγχαίρουμε την κυρία Σόνια Ευθυμιάδου Παπασταύρου για την εξαιρετική της παρουσίαση.

Κατηγορίες: ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

photo 2

Την Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου 2022,σε κλίμα συγκίνησης και εθνικής υπερηφάνειας πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων η σχολική γιορτή για τον εορτασμό της Σημαίας και την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ και Δ’ τάξης με την καθοδήγηση των Δασκάλων τους, κυρίας Κυριακής Αξιώτη και κυρίας Στεργιανής Λουδοβάρη, οργάνωσαν και παρουσίασαν τη γιορτή η οποία περιλάμβανε παρουσίαση-προβολή ,αφήγηση και δραματοποίηση του χρονικού πλαισιωμένο με απαγγελίες ποιημάτων και τραγούδια.
Το μήνυμα των παιδιών στο κλείσιμο της εορτής ήταν αφιερωμένο στην ειρήνη, πολύτιμο αγαθό που οφείλουμε όλοι μας να αγωνιζόμαστε καθημερινά γι’ αυτό.

Θερμά συγχαρητήρια!!!!!

Κατηγορίες: ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

11η ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

photo 2

Την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022 το σχολείο μας γιόρτασε τα 110 χρόνια από την Απελευθέρωση της Καστοριάς. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν στο
αφιέρωμα με αφήγηση του χρονικού της Απελευθέρωσης, απαγγελίες ποιημάτων της Ιφ. Διδασκάλου,του Αργ.Παπαδίσκου και του Μιχ.Κ.Ωρολογόπουλου, τραγούδησαν “Του Αϊ-Μηνά παραμονή”. Ακολούθησε κατάθεση στεφάνου στο ηρώο στην Πλατεία Αδελφών Εμμανουήλ.

Kastoria (1)

“Kastoria (1)” από TijsB διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-sa-2.0

Κατηγορίες: ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 11η ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

Λαμπαδηδρομία στην Καστοριά

aKLqm1mVazJ3CC7ovIF4

πορεία

20η Λαμπαδηδρομία στην Καστοριά από το Σύλλογο Αιμοδοτών

20η Λαμπαδηδρομία στην Καστοριά

.jpgπαραλία.jpg

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λαμπαδηδρομία στην Καστοριά

ΛΑΜΠΑΔΗΔΡΟΜΙΑ

Μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν εθελοντικά στην 20η Πανελλήνια Λαμπαδηδρομία <> της ΠΟΣΕΑ, Πανελλήνια Ομοσπονδίας Συλλόγων Αιμοδοτών ,σε συνεργασία με τον τοπικό σύλλογο. Τα παιδιά ξεκίνησαν με τις δάδες τους από τις κούνιες της Νότιας παραλίας και παρέδωσαν την φλόγα της αγάπης στην Χριστίνα Γιαζιτζίδου, στο Πάρκο Ολυμπιακής Φλόγας και μαζί με άλλους μαθητές και αθλητικούς φορείς πραγματοποίησαν το όλο τελετουργικό της εκδήλωσης.

πορεία

παραλία

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΛΑΜΠΑΔΗΔΡΟΜΙΑ

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 7ου Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς έχει τη χαρά να σας προσκαλέσει στην εκδήλωση για την παρουσίαση της ανακαινισμένης αίθουσας της βιβλιοθήκης του σχολείου μας, την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 19:00.

Θα ήταν μεγάλη μας χαρά να μας τιμήσετε με την παρουσία σας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση στην παρουσίαση της ανακαινισμένης βιβλιοθήκης του 7ου Δημοτικού Σχολείου