Wordle: moodle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Αγαπώ και προβάλλω τον τόπο μου!

Το 2012, με το Μουσικό Σχολείο Άρτας, συμμετείχαμε στην πανελλαδική καμπάνια του υπουργείου Παιδείας για τα σχολεία, με τίτλο “Αγαπώ και προβάλλω τον τόπο μου”. Στόχος της καμπάνιας ήταν να δημιουργηθεί μια ψηφιακή διαδραστική πλατφόρμα με συμμετοχές σχολείων από όλη την Ελλάδα στην οποία να παρουσιάζονται όψεις των ελληνικών πόλεων: τα βίντεο μπορούσαν να περιέχουν φωτογραφίες της περιοχής, τραγούδι και χορό, γκράφιτι, κτλ. Παράλληλα, ο τρόπος παρουσίασης έπρεπε να είναι ελκυστικός ώστε μαθητές από άλλες περιοχές της Ελλάδας ή το εξωτερικό να επιλέξουν τη συγκεκριμένη πόλη ως προορισμό εκδρομής.

Το Μουσικό Σχολείο Άρτας συμμετείχε με δύο βίντεο (ένα στα αγγλικά και ένα στα ελληνικά), τα οποία παρουσίαζαν τη Βυζαντινή Άρτα.

Το ελληνικό βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ και το αγγλικό εδώ.

Στη δημιουργία του βίντεο συμμετείχαν οι μαθητές της Β’ Γυμνασίου, ενώ σε μια σκηνή εμφανίζεται ολόκληρο το σχολείο. Τόσο οι μαθητές, όσο και οι καθηγητές που συνέβαλλαν στη δημιουργία του βίντεο, είχαν την ευκαιρία να εμβαθύνουν στην τοπική ιστορία, να συνεργαστούν, να τραγουδήσουν, να διασκεδάσουν!

IMG_0778

IMG_0756

IMG_0719

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αγαπώ και προβάλλω τον τόπο μου!

Καλημέρα κόσμε!