Αρχαίο ελληνικό θέατρο

Με αφορμή την παράσταση (αυθεντική αναπαράσταση) στην αρχαία ελληνική γλώσσα,  “Πλάτωνα, Απολογία Σωκράτη” του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος  που πραγματοποιήθηκε στην Αντωνιάδειο Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Δήμου Βέροιας, θα δούμε μερικές πληροφορίες για το αρχαίο θέατρο που μπορούν να διδαχθούν και στο δημοτικό σχολείο.

Παραθέτονται ελεγμένες ηλεκτρονικές διευθύνσεις όπου μπορούν οι μαθητές να αντλήσουν πληροφορίες για το χώρο και το θεσμό του αρχαίου θεάτρου, τους θεατρικούς αγώνες, τους χορηγούς τα βραβεία, τους ηθοποιούς-υποκριτές τον χορό την ενδυμασία, το αρχαίο δράμα και την κωμωδία καθώς επίσης να συλλέξουν σχετικές εικόνες και φωτογραφίες.

Ο ΧΩΡΟΣ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αρχαίο ελληνικό θέατρο

Καλημέρα κόσμε!