Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας

Το σχολείο μας συμμετείχε στις εκδηλώσεις εορτασμού της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας, οι οποίες διοργανώθηκαν από τον   Δ. Τρικκαίων με τη συμμετοχή της   Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Ν. Τρικάλων, από 16-22 Σεπτεμβρίου 2016. Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας είναι ένας θεσμός σε ευρωπαϊκό επίπεδο και έχει ως βασικό στόχο την ευαισθητοποίηση, την ενημέρωση και τη δραστηριοποίηση για την προώθηση της βιώσιμης κινητικότητας.

Στα πλαίσια αυτών των δράσεων, οι μαθητές, με συνοδό την καθηγήτρια Αποστόλου Μαριάννα-ΠΕ05,  είχαν την ευκαιρία, την Τρίτη 20/9/2016, να δοκιμάσουν Τοξοβολία και Flying Fox  στον λόφο του Προφήτη Ηλία, όπου και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΠΕ. Την Τετάρτη 21/9/2016 οι μαθητές πραγματοποίησαν έρευνα που αφορούσε στην ποιότητα ζωής στην πόλη των Τρικάλων σχετικά με τους τρόπους μετακίνησης, την κυκλοφορία, τα μέσα μαζικής μεταφοράς κλπ. Για το σκοπό αυτό, στον πεζόδρομο της Ασκληπιού μοίρασαν ερωτηματολόγια στους πολίτες, τα οποία θα επεξεργαστούν οι υπεύθυνοι του Δήμου, συμβάλλοντας έτσι στην προσπάθεια για καλύτερη ποιότητα ζωής και βιώσιμη κινητικότητα στην πόλη μας.

Κατηγορίες: 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων, Δημοσιεύσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.