ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΜΑΡΙΑΝΘΗ

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Αρχές Εργονομίας: Η σωστή στάση εργασίας στον υπολογιστή

Φεβ 201813

To βίντεο δείχνει τους κανόνες εργονομίας που πρέπει να ακολουθούμε κατά την εργασία μας στον ηλεκτρονικό υπολογιστή και πως μπορούμε να βελτιώσουμε, με απλές κινήσεις, τη στάση του σώματός μας καθώς καθόμαστε μπροστά στον υπολογιστή.

Δείτε το Video

Ο υπολογιστής, μας βοηθάει σε όλο και περισσότερες δραστηριότητες της καθημερινής μας ζωής. (Εργασία, σχολείο, ψυχαγωγία και άλλες).

• Ποιες επιπτώσεις μπορεί να έχει η πολύωρη χρήση του υπολογιστή στην υγεία μας;
  • Πώς πρέπει να διαμορφώσουμε το περιβάλλον εργασίας μας, ώστε να γίνει αυτή πιο ευχάριστη και ξεκούραστη;
  • Πώς θα μπορούσαμε να ρυθμίσουμε κατάλληλα την οθόνη μας, ώστε να γίνει ευκολότερη η εργασία μας στον υπολογιστή;

Ο τρόπος που καθόμαστε μπροστά στον υπολογιστή είναι πολύ σημαντικός. Πρέπει να καθόμαστε σωστά, ώστε να μην κουράζουμε το σώμα μας. Μια κακή στάση μπορεί να μας δημιουργήσει προβλήματα, για παράδειγμα, στη μέση, στα χέρια ή στα μάτια. Εκτός, όμως, από τη σωστή στάση του σώματος μας, για να προστατεύουμε την υγεία μας και να κουραζόμαστε λιγότερο, είναι πολύ σημαντικό να κάνουμε συχνά διαλείμματα.

Υπάρχουν μερικοί απλοί κανόνες που πρέπει να έχουμε υπόψη μας και να τους εφαρμόζουμε.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αρχές Εργονομίας: Η σωστή στάση εργασίας στον υπολογιστή

Valentine’s Day

Φεβ 201813