ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΜΑΡΙΑ

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Επιμορφωτική ημερίδα Νευροεπιστήμες και εκπαίδευση

Μαρ 201819

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι δύο ημερίδες που διοργανώθηκαν από τη Σχολική Σύμβουλο κα Καυκά σε συνεργασία με τη διευθύντρια του 2ου Δ.Σ.Χαλανδρίου – Λίτσειου κα Παπαϊωάννου Μαρία την 1η και 14η/3/2018. Επίσημοι προσκεκλημμένοι ομιλητές ο Ομότιμος Καθηγητής κ. Φλουρής Γ. , ο Καθηγητής Τσιναρέλης. Γ και ο Σχολικός Σύμβουλος Δρ., Μαυρόπουλος Μ. Την ημερίδα άνοιξαν ο Διευθυντής ΠΕ Β Αθήνας κ. Ανδρώνης και η Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Θεμάτων κα Παπαγιάννη.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιμορφωτική ημερίδα Νευροεπιστήμες και εκπαίδευση

Καλλιτεχνικές δημιουργίες των μαθητών/τριών Α και Β

Φεβ 201821

Οι μαθητές των Α’ και Β’ τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν
το μουσείο Βορρέ στην Παιανία.Ξεναγήθηκαν στους χώρους, παρατήρησαν και
συζήτησαν τις εντυπώσεις τους πάνω σε έργα σύγχρονης και λαϊκής τέχνης,απόλαυσαν
έναν περίπατο στους κήπους του μουσείου. Μετά την ξενάγηση οι μαθητές οδηγήθηκαν
στο πολύ καλά οργανωμένο καλλιτεχνικό εργαστήρι και κατασκεύασαν τα δικά τους έργα, χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα υλικά. Κάνουμε τέχνη με ό,τι θεωρείται άχρηστο.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλλιτεχνικές δημιουργίες των μαθητών/τριών Α και Β

Ο Προστάτης-Δράκος

Φεβ 201820

Το 2ο Δ.Σ Χαλανδρίου μετέχει τη φετινή χρονιά σε δράσεις που εντάσσονται στο πρόγραμμα  «Στέλνουμε μήνυμα – Αναλαμβάνουμε δράση: Μειώνω τα Απορρίμματα – Επαναχρησιμοποιώ – Ανακυκλώνω: Στο Σχολείο μου, στη Γειτονιά μου, στην Πόλη μου». Στα πλαίσια του προγράμματος, η εικαστικός του σχολείου κα Μπούτου Κωνσταντίνα μαζί με τους μαθητές των τάξεων κατασκεύασαν από επαναχρησιμοποιούμενα και ανακυκλώσιμα υλικά έναν δράκο που διακοσμεί την είσοδο του παλαιού κτιρίου. Βαφτίστηκε ως προστάτης δράκος του σχολείου.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Προστάτης-Δράκος

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Φεβ 201812

Στιγμιότυπο από την γιορτή της Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας. Ο κ. Μανωλάς μιλά στους μαθητές των Δ. Ε. και ΣΤ τάξεων του 2ου Δ. Σ. Χαλανδρίου για τις ρίζες της ελληνικής γλώσσας.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Φεβ 20185

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε πως από τον Ιανουάριο του 2018 οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας θα αφήνουν την τσάντα στο σχολείο την τελευταία Παρασκευή κάθε μήνα.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Καλημέρα κόσμε!

Φεβ 20185