ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ

Άφθονο κρασί, λουκάνικα και γλυκές λιχουδιές θα βρείτε στους χιλιάδες πάγκους που έχουν στηθεί στις κεντρικές πλατείες της Γερμανίας.

Γι’ αυτούς που θέλουν να μπουν από τώρα στο πνεύμα των γιορτών, δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από μια επίσκεψη στις χριστουγεννιάτικες υπαίθριες αγορές της Ευρώπης!

Οι πρωτεύουσες της Ευρώπης φόρεσαν τα καλά τους και οι χριστουγεννιάτικοι πάγκοι στις υπαίθριες αγορές γέμισαν με λογής – λογής χριστουγεννιάτικες λιχουδιές, έτοιμες να ικανοποιήσουν και τον πιο απαιτητικό επισκέπτη!

Μόνο στη Γερμανία υπολογίζεται ότι κατά την περίοδο των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς θα λειτουργήσουν πάνω από 5,000 χριστουγεννιάτικες αγορές!

Το Βερολίνο φιλοξενεί 60 διαφορετικές χριστουγεννιάτικες αγορές, ενώ αυτή της Δρέσδης θεωρείται η καλύτερη στην Ευρώπη!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ

Η ξένη γλώσσα στο Δημόσιο Σχολείο

Σύμφωνα με δημοσκοπήσεις και έρευνες που έχουν γίνει στην Ελλάδα, οι Έλληνες τα “πάνε καλά ” με τις γλώσσες. Οι γονείς θέλουν τα παιδιά τους να μάθουν μία ή περισσότερες γλώσσες  όσο πιο καλά γίνεται και να πάρουν όσο το δυνατό νωρίτερα το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας, το οποίο είναι το πολυπόθητο χαρτί που αποδεικνύει πως τα παιδιά τους πράγματι έμαθαν τη ξένη γλώσσα που διδάχτηκαν.

Ολοι γνωρίζουμε ότι οι ξένες γλώσσες έχουν  σήμερα μία καίρια θέση στα σχολικά προγράμματα σπουδών όλης της Ευρώπης, διότι έχουν ως σκοπό να προωθήσουν την πολυγλωσσία. Όσο πιο νωρίς μαθαίνει ένα παιδί κι άλλες γλώσσες παράλληλα με τη μητρική του, αυτό παίζει καθοριστικό ρόλο και τίθενται τα θεμέλια και η αξία του δικού του πολιτισμού, ενώ αρχίζει να εκτιμά κα  το ξένο και να αποκτά μια πιο ευρεία αντίληψη του κόσμου και  της πραγματικότητας.

Δυστυχώς όμως το «Νέο Σχολείο» δεν προωθεί όπως θάπρεπε την ξένη γλώσσα γιατί

α) οι ώρες μελέτης στο σχολείο δεν αρκούν

β) για να μάθει ο μαθητής καλά μια  γλώσσα πρέπει να κάνει μαθήματα εκτός σχολείου

γ) δεν υπάρχει κίνητρο, γιατί τις περισσότερες φορές υπάρχει μεγάλη ανομοιογένεια στο επίπεδο των μαθητών με αποτέλεσμα το μάθημα να καταλήγει να γίνεται ανυπόφορο και αδιάφορο για τους μαθητές.

Η ουσία όμως είναι πως η γνώση τουλάχιστον δύο ξένων γλωσσών θα δώσει τη δυνατότητα στους νέους  να κινούνται με μεγαλύτερη άνεση στην Ευρώπη και τον υπόλοιπο κόσμο για  επαγγελματικούς ή για προσωπικούς λόγους.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ξένη γλώσσα στο Δημόσιο Σχολείο

Καλημέρα κόσμε!