Ηθική, φιλοσοφική προσέγγιση

Η ηθική ως έννοια και περιεχόμενο αποτέλεσε τη βάση της αρχαίας Ελληνικής σκέψης και φιλοσοφίας.Η λέξη ήθος προέρχεται από την αρχαιοελληνική λέξη «έθος» που σήμαινε συνήθεια (έξη-Αριστοτέλης). Ο πυρήνας της ασχολίας της είναι ποιες ανθρώπινες πράξεις είναι αποδεκτές και ορθές και ποιες μη αποδεκτές και λανθασμένες.Βέβαια, το παραπάνω δεν είναι εύκολο μιας και υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που αλληλεπιδρούν με την ηθική και τα κριτήρια δεν έχουν αποσαφηνιστεί επαρκώς. Σύμφωνα με την αρχαία ελληνική αριστοτελική-φιλοσοφική προσέγγιση, η συνήθεια του να κάνουμε σωστές πράξεις είναι αυτή που μας οδηγεί στην ύψιστη πνευματική ολοκλήρωση. Κάποιοι προβληματισμοί της σύγχρονης φιλοσοφικής προσέγγισης είναι η ανακολουθία που εντοπίζεται μεταξύ σκέψης και πράξης καθώς και η δυσκολία της  εσωτερικής πραγμάτωσης η οποία αποτελεί την προϋπόθεση της καθολικής ηθικής.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ηθική, φιλοσοφική προσέγγιση

Καλημέρα κόσμε!