ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

Ακαδημαϊκό έτος 2016-2017

Ε-mail: psemms16024@aegean.gr, psemms16025@aegean.gr, psemms16029@aegean.gr

Περίληψη

Τα τελευταία χρόνια γίνεται όλο και περισσότερο πιο έντονη η εμφάνιση του διαδικτύου και φυσικά των κοινωνικών δικτύων σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Η χρήση των κοινωνικών μέσων δικτύωσης και των νέων τεχνολογιών γενικότερα, πέρα από την πληθώρα των πλεονεκτημάτων της, διακατέχεται και από μια σειρά κινδύνων που αφορούν κυρίως την ασφάλεια των προσωπικών μας στοιχείων και την ιδιωτικότητα μας καθώς και την διαδικτυακή μας φήμη. Έχοντας ως κατευθυντήρια γραμμή μας τα κοινωνικά δίκτυα και το διαδίκτυο θα επιδιώξουμε να παρουσιάσουμε τόσο τις θετικές πτυχές τους, αναλύοντας την χρήση που μπορεί να έχουν στην εκπαίδευση, αλλά στον αντίποδα θα παρουσιάσουμε και τα μειονεκτήματα αυτής προτείνοντας μάλιστα και τρόπους αντιμετώπισης των κινδύνων που ενέχει η χρήση αυτών. Βασισμένοι λοιπόν στην κατάλληλη βιβλιογραφία θα γίνει μια εκτενής και σαφής παρουσίαση των παραπάνω.

Λέξεις-κλειδιά: διαδίκτυο, κοινωνικά μέσα δικτύωσης, εκπαίδευση, κίνδυνοι στο διαδίκτυο, ασφαλής χρήση του διαδικτύου.

Abstract

Recent years, the use of Internet and Social Media Networking  is more evident in all levels of education. Generally, the use of Social Media Networking and new technologies beside the superabundance of its advantages, is possessed by a wide number of risks. These online risks are related with the security of our personal information, our privacy and our web reputation. The use of Social Media Networking and Internet is our guideline in this presentation, in order to introduce all the positive and negative aspects of their use. Taking everything into consideration, we also recommend some ways of dealing with all online risks. Finally, using the appropriate bibliography we will make a definite presentation of the above.

Keywords: internet, social media networking, education, online risks, safe use of internet.

1.Εισαγωγή

Στην σύγχρονη πραγματικότητα οι σχέσεις των ανθρώπων έχουν μεταφερθεί σε ένα διαδικτυακό επίπεδο, το οποίο περιτριγυρίζεται από το διαδίκτυο και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Το διαδίκτυο και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης πέρα από την εφαρμογή τους στον εργασιακό τομέα των επιχειρήσεων, έχουν κερδίσει μια σημαντική θέση στην εκπαιδευτική κοινότητα, εφόσον έχει αυξηθεί η χρήση τους από όλα τα μέλη των εκπαιδευτικών μονάδων. Η εισβολή τους στην καθημερινή ζωή των κοινωνικών οντοτήτων πέρα από την πληθώρα των ευεργετικών στοιχείων που προσφέρουν, φέρνουν στο προσκήνιο μια σειρά από καίρια ζητήματα, όπως αυτά της διασφάλισης της ιδιωτικότητας, της διαδικτυακής φήμης και άλλους πολλούς κινδύνους. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Νομικό πλαίσιο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Διαδίκτυο και τα κοινωνικά δίκτυα στην εκπαίδευση. Οι κίνδυνοι σχετικά με την ιδιωτικότητα, την ασφάλεια και την διαδικτυακή φήμη.

Πρώτη Ανακοίνωση

Απρ 201725

DASOS

Το σχολείο μας παρουσιάζει τις δράσεις του. Οι μαθητές ζωγράφισαν και δημιούργησαν ωραίες κατασκευές.

από κάτω από: Δράσεις | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρώτη Ανακοίνωση