Ergasia5.2

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Μάθε για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μάθε για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα

Ανθρώπινα δικαιώματα σε ποιόν πλανήτη!!!

Αν ρωτούσατε τους ανθρώπους στο δρόµο, «Τι είναι τα ανθρώπινα δικαιώµατα;» θα παίρνατε διαφορετικές απαντήσεις. Θα σας έλεγαν για κάποια από τα δικαιώματα που γνωρίζουν, όπως για την ελευθερία του λόγου και της θρησκευτικής πεποίθησης και, ίσως, ένα δυο άλλα. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι πρόκειται για σημαντικά δικαιώματα αλλά το πλήρες εύρος των ανθρώπινων δικαιωμάτων είναι πολύ μεγάλο. Εμπεριέχουν επιλογές και ευκαιρίες. Εμπεριέχουν την ελευθερία να αποκτήσει κανείς μια δουλειά, να ακολουθήσει μια σταδιοδρομία, να επιλέξει το σύντροφο που επιθυμεί και να αναθρέψει τα παιδιά του. Περιλαμβάνουν το δικαίωμα της ανεμπόδιστης μετακίνησης και το δικαίωμα να εργάζεται κανείς και να έχει δίκαιες απολαβές χωρίς να υφίσταται παρενοχλήσεις, κακομεταχείριση, απειλές και αυθαίρετες απολύσεις. Περιλαμβάνουν ακόμα και το δικαίωμα του ελεύθερου χρόνου.
Σήμερα, 27.000.000 άνθρωποι ζουν στη σκλαβιά – αριθμός υπερδιπλάσιος της εποχής που άκμαζε το δουλεμπόριο. Και περισσότερο από ένα δισεκατομμύριο ενήλικοι δε γνωρίζουν ανάγνωση. Δεν αποτελεί έκπληξη ότι βάσει έρευνας το 90% των ανθρώπων δεν μπορούν να αναφέρουν πάνω από τρία από το σύνολο των τριάντα ανθρωπίνων δικαιωμάτων τους.
Οι πόλεμοι, η βία, η καταπατήσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και οι φυσικές καταστροφές ή οι ανθρώπινες παρεμβάσεις εξαναγκάζουν τους ανθρώπους να εγκαταλείψουν τις εστίες τους. Περίπου 25.000.000 άνθρωποι κάθε χρόνο ξεριζώνονται από τις εστίες τους μέσα στις ίδιες τους τις χώρες από συρράξεις ή παραβιάσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
Οι συρράξεις και η αστάθεια σε πέντε χώρες και μόνο, έχουν ξεριζώσει τουλάχιστον 4.500.000 παιδιά, δήλωσε η UNICEF, με αφορμή τη συνάντηση υψηλού επιπέδου των Ηνωμένων Εθνών σχετικά με την παγκόσμια κρίση μεταναστών και προσφύγων. Από την αρχή του έτους, πάνω από μισό εκατομμύριο άνθρωποι έχουν διασχίσει τη Μεσόγειο με κατεύθυνση την Ευρώπη. Περίπου το ένα πέμπτο αυτών που έχουν φθάσει στις ακτές της Ευρώπης είναι παιδιά. Μέχρι σήμερα 3.135 άνθρωποι έχουν χαθεί στη Μεσόγειο, ενώ μεταξύ των νεκρών βρίσκονται πολλά βρέφη και παιδιά.
Ο Τόμας Τζέφερσον, εμπνευστής και κύριος συγγραφέας της Αμερικανικής Διακήρυξης Ανεξαρτησίας, είχε δηλώσει ότι: «Η φροντίδα της ανθρώπινης ζωής και της ευτυχίας και όχι η καταστροφή τους είναι ο πρωταρχικός και μοναδικός θεμιτός στόχος της καλής διακυβέρνησης».
Όλοι οι άνθρωποι έχουν ανθρώπινα δικαιώματα, όπως κι αν τους ονομάζουμε και όπου κι αν βρίσκονται.
  Αξίζει να κάνουμε κάτι γι’ αυτό!

Children

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανθρώπινα δικαιώματα σε ποιόν πλανήτη!!!

Καλημέρα κόσμε!