AFISA ΧΑΡΑΖΩ  ΤΟ ΜΕΛΛΟΝΗ Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού έχει οριστεί για την πρώτη Δευτέρα κάθε Οκτώβρη και φέτος που θα είναι η 4η φορά, το κεντρικό σύνθημα είναι:
«ΑΘΛΟΥΜΑΙ- ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ»

Οι μαθητές και μαθήτριες των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης θα συμμετάσχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός και εκτός των σχολικών μονάδων που θα περιλαμβάνουν αθλητικές και κινητικές δραστηριότητες που η κάθε σχολική μονάδα θα αποφασίσει και όλες υποχρεωτικά θα πρέπει να έχουν συνάφεια με το κεντρικό σύνθημα της ημέρας.

Στο σχολείο μας,  9ο Δημ. Σχολείο Αλεξ/πολης θα διεξαχθούν  αθλητικές δραστηριότητες και διάφορες προβολές αθλητικού περιεχομένου σε όλη τη διάρκεια του πρωινού ωραρίου. Την επιμέλεια του προγράμματος θα έχουν οι δύο γυμναστές του σχολείου μας κ.κ. Νικολίτσας Γιάννης και Δαστερίδης Κωνσταντίνος.

Για το πρόγραμμα των δράσεων  δείτε εδώ:Πρόγραμμα-Εκδηλώσεων-Πανελλήνιας-Αθλητικής-Ημέρας