ΑΝΑΠΟΛΙΤΑΝΟΥ ΜΑΡΙΑ

Ενσωμάτωση

Ιαν 20222

[scratch 619254417]

από κάτω από: Όργανογνωσία | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενσωμάτωση

Πολυμέσα

Ιαν 20222

ANELIXH_THANK YOU LETTER 2021IMG ed6a57cbfcdf1b9ae1264d45f7b9ad31 V IMG 9d3f34be3eaec0393fc7c3610dfba9d6 V IMG 4f84cfc6cb1635f47c96df0b866a4322 V GIF fd44231b3e89b7ddd432a3c407f06a78

από κάτω από: Χριστούγεννα | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πολυμέσα

Κάλαντα Δωδεκαημέρου από όλη την Ελλάδα

Δεκ 202119
Λύτρας

Τα κάλαντα πήραν το όνομα τους από τις ρωμαίικες καλένδες τις πρώτες ημέρες των Ρωμαϊκών μηνών. Παρόλα αυτά η ιστορία τους προχωρεί πολύ βαθιά στο παρελθόν και συνδέεται με την Αρχαία Ελλάδα. Έχουν βρεθεί αρχαία γραπτά κομμάτια παρόμοια με τα σημερινά κάλαντα

Τα παιδιά της εποχής εκείνης κρατούσαν ομοίωμα καραβιού που παρίστανε τον ερχομό του θεού Διόνυσου. Άλλοτε κρατούσαν κλαδί ελιάς ή δάφνης στο οποίο κρεμούσαν κόκκινες και άσπρες κλωστές. Στις κλωστές έδεναν τις προσφορές των νοικοκύρηδων.

Τα κάλαντα είναι μίγμα θρησκευτικού και κοσμικού περιεχομένου. Στην αρχή εξαγγέλλεται και περιγράφεται το θρησκευτικό γεγονός και μετά ακολουθούν τα εγκώμια για τα διάφορα πρόσωπα της οικογένειας ανάλογα με τα χαρίσματα τους, την ηλικία τους, το επάγγελμα τους ή την κοινωνική τους θέση. Τέλος ζητείται κάποια ανταμοιβή που ήταν μέλι, ξερά σύκα, χουρμάδες, χυλό και μικρά νομίσματα.

Σε κάθε περιοχή του Ελλαδικού χώρου συναντάμε κάλαντα για τις γιορτές του Δωδεκαήμερου, και όχι μόνο, τα οποια διαφοροποιούνται μεν ως προς τη μελωδία, το μέτρο και τα μουσικά όργανα ανάλογα με τις μουσικές ιδιαιτερότητες της περιοχής, ομοιάζουν όμως ως προς το περιεχόμενο των στίχων. Περιλαμβάνουν δηλαδή περιγραφή της γιορτής, εγκώμια και ευχές για τους οικοδεσπότες και τέλος αίτημα για κέρασμα-δώρο.

Ο διαδραστικός χάρτης με τα κάλαντα στον υπερσύνδεσμο έχει δημιουργηθεί από την Χριστίνα Κουτελιδα

από κάτω από: Χριστούγεννα | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κάλαντα Δωδεκαημέρου από όλη την Ελλάδα

Μουσικά Όργανα στο Google Maps

Απρ 201913
Μουσικά Οργανα του Ελλαδικού Χώρου

Τα Μουσικά  Όργανα στον Ελλαδικό Χώρο https://drive.google.com/open?id=1mYDONsPqiUVvQbI_YZAy3tj92ibfzx3u

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μουσικά Όργανα στο Google Maps

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΓΟΝΙΩΝ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Δεκ 20176

με αφορμή την επίσκεψη μητέρας στο σχολείο θυμήθηκα την πολυ επιτυχημένη γελιογραφία!

από κάτω από: Γενικά παιδαγωγικά θέματα | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΓΟΝΙΩΝ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Καλημέρα κόσμε!

Δεκ 20175

13/7/1925: Ο δικτάτορας Θεόδωρος Πάγκαλος καταργεί την ελευθεροτυπία.