Γνωριμία με τα αρχαία νομίσματα – Getting to know the ancient coins

Τις προηγούμενες μέρες ασχοληθήκαμε με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Νομισματικής Συλλογής της Alpha Bank “Νόμος-Νομίζω-Νόμισμα”. Το πρόγραμμα ταξιδεύει από σχολείο σε σχολείο, μέσα σε μία ειδικά σχεδιασμένη βαλίτσα.

Σκοπός του προγράμματος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές την ιστορία του νομίσματος, που ξεκίνησε από την αρχαία Ελλάδα, να εξοικειωθούν με την εικονογραφία του, την κυκλοφορία και τη χρήση του ως μέσου συναλλαγής σε διαφορετικές χώρες και πολιτισμούς, μέχρι και τη σημερινή ηλεκτρονική του μορφή. Έτσι, ως επέκταση στο μάθημα της Ιστορίας, οι μαθητές παρακολούθησαν σχετική παρουσίαση, περιεργάστηκαν αντίγραφα αρχαίων νομισμάτων, κατασκεύασαν νομίσματα με πλαστελίνη, έπαιξαν παιχνίδια και σχεδίασαν τα δικά τους διαφορετικά και μοναδικά νομίσματα του μέλλοντος.

Μπορείτε  να δείτε σχετικό βιντεο εδώ.