Μαθητόκοσμος 2018 – Songs for the Students’ Festival

Αλλαγή κλιματική, προσοχή, προσοχή!

Η γη μας, ο πλανήτης μας

Εμένα με νοιάζει!

Νανοχηνομανούλα

Στα πλαίσια του προγράμματος του Σχολείου μας για την κλιματική αλλαγή, οι μαθητές της Δ΄τάξης δημιούργησαν τέσσερα τραγούδια τα οποία παρουσιάστηκαν στον φετινό Μαθητόκοσμο. Οι στίχοι των τραγουδιών γράφτηκαν στην τάξη, στο μάθημα της Γλώσσας. Η μουσική στο δεύτερο και στο τέταρτο τραγούδι γράφτηκε από την κ. Χαρά Ηλία, δασκάλα Αγγλικών στο σχολείο μας και στα άλλα δύο από τον κ. Φάνη Ασβεστά, δάσκαλο Μουσικής στο σχολείο μας, ο οποίος επιμελήθηκε και την παρουσίαση των τραγουδιών. Μουσικές ιδέες και συμβολή στα βίντεο που συνόδευαν τα τραγούδια είχαμε και από τον μαθητή της Στ2, Δημήτρη Μονόχειρ και τους μαθητές  Ηλία και Νικόλα Σαφούρη. Κρουστά έπαιξε ο Νικόλας Χατζηγρηγορίου.

Στα αρχεία ήχου που βρίσκονται πιο πάνω μπορείτε να ακούσετε τις δημιουργίες των μαθητών!