Παγκόσμια Ημέρα Ραδιοφώνου – World Radio Day

Στα πλαίσια του προγράμματός μας “Δρόμοι επικοινωνίας και ενημέρωσης”, του σχετικού κεφαλαίου της Μελέτης Περιβάλλοντος και της Παγκόσμιας Ημέρας Ραδιοφώνου -13 Φεβρουαρίου- επισκεφθήκαμε τον ραδιοφωνικό σταθμό της ΕΡΤ Σερρών. Ο περιφερειακός ραδιοφωνικός σταθμός Σερρών της ΕΡΤ λειτουργεί από το 1959. Η ΕΡΤ Σερρών διαθέτει ένα σπάνιο δισκογραφικό αρχείο που ξεπερνά τους 7000 δίσκους και σπάνιες ηχογραφήσεις. Ο σταθμός καθημερινά καλύπτει 10ωρο τοπικό πρόγραμμα ενημέρωσης και ψυχαγωγίας. Το προσωπικό της ΕΡΤ μας ξενάγησε στους χώρους του σταθμού και απάντησε στις απορίες των μαθητών. Οι μαθητές παρουσίασαν επίσης ζωντανά στον αέρα τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών και μίλησαν για θέματα με τα οποία έχουμε ασχοληθεί από την αρχή της χρονιάς, για θέματα με τα οποία ασχολούμαστε τώρα και γι’ αυτά που σχεδιάζουμε για το μέλλον. Αναφορά έγινε και στο φετινό θέμα της Παγκόσμιας Ημέρας Ραδιοφώνου σχετικά με την παρουσίαση των σπορ στα ΜΜΕ και ειδικότερα την μη ύπαρξη γυναικών παρουσιαστριών σε αθλητικές διοργανώσεις. Η ισότιμη εκπροσώπηση των γυναικών  είναι θέμα του 5ου Στόχου για την ισότητα των φύλων και του 10ου στόχου για την μείωση των ανισοτήτων.