Κριτήρια επιλογής επαγγέλματος

Στ΄τάξη Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κριτήρια επιλογής επαγγέλματος

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης του 40ου Δημοτικού Σχολείου Πάτρας, έπειτα από ομαδοσυνεργατική δουλειά στην τηλεκπαίδευση, δημιούργησαν τα 10 κριτήρια επιλογής επαγγέλματος. Το αποτέλεσμα ξεπέρασε τις προσδοκίες μου και σας το παρουσιάζω:

Το σκάκι στα σχολεία

Σκάκι Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το σκάκι στα σχολεία

Με την ευκαιρία του 400ου μου άρθρου σε αυτό το ιστολόγιο, σας προσφέρω το βιβλίο μου «Το σκάκι στα σχολεία» , σε μορφή pdf.

Το σκάκι στα σχολεία

Βίντεο μαθητών

Για όλες τις τάξεις Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βίντεο μαθητών

Σας προτείνω να επισκεφθείτε το κανάλι του μαθητή μου The astro Z 137, ο οποίος ανεβάζει εκπαιδευτικά και επιστημονικά βίντεο, πολύ ενδιαφέροντα και ενημερωτικά. Η δημιουργική του προσπάθεια αξίζει να επιβραβευθεί με προβολές, εγγραφές και like στα βιντεάκια του.

Σχολικός εκφοβισμός

Για τις μεγάλες τάξεις Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχολικός εκφοβισμός

Ένα εξαιρετικό βίντεο για τον σχολικό εκφοβισμό, από τον νέο youtuber και μαθητή μου Ζώη!

Παιχνίδι Γεωγραφίας

Για τις μεγάλες τάξεις  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παιχνίδι Γεωγραφίας

Εξαιρετική εφαρμογή για Android αλλά και στο web, με ελληνικό μενού, είναι η https://online.seterra.com/el με την οποία κάποιος μπορεί να εξασκηθεί στην παγκόσμια γεωγραφία, βρίσκοντας στον χάρτη χώρες, πόλεις και σημαίες. Προτείνεται για μαθητές μεγάλων τάξεων αλλά και για ενήλικες που θέλουν να φρεσκάρουν τις γνώσεις τους στη γεωγραφία.

Καλές γιορτές, με υγεία, χαρά και αισιοδοξία!

Χωρίς κατηγορία Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλές γιορτές, με υγεία, χαρά και αισιοδοξία!

Το δέντρο των Χριστουγέννων. Ένα υπέροχο παραμύθι, από την Ελευθερία Αρβανιτάκη!

Τηλεδιασκέψεις του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου με BigBlueButton

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τηλεδιασκέψεις του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου με BigBlueButton

Εξαιρετική πλατφόρμα τηλεδιασκέψεων η BigBlue Button, με ελεύθερο λογισμικό ανοιχτού κώδικα και ελληνικό μενού, χρησιμοποιείται από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο από το 2014. Όλοι οι χρήστες μπαίνουν με πιστοποίηση από το ΠΣΔ και δεν απαιτείται να κατεβεί κάποιο αρχείο στον υπολογιστή του χρήστη. Το περιβάλλον είναι πολύ φιλικό για εκπαιδευτικούς και μαθητές και προσωπικά τη δοκίμασα με μεγάλη επιτυχία στην πρώτη καραντίνα.

Παιδικό βιβλίο για το σκάκι

Για τις μεγάλες τάξεις, Σκάκι Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παιδικό βιβλίο για το σκάκι

Πριν λίγες μέρες κυκλοφόρησε το νέο βιβλίο του αγαπητού φίλου, δάσκαλου και συγγραφέα, Γιώργου Κατσέλη, με τίτλο «Η Βασίλισσα και ο στρατιώτης«, από τις εκδόσεις Ψυχογιός. Πρόκειται για μια όμορφη σκακιστική ιστορία με πλούσια φαντασία και πολλά παράλληλα μηνύματα για τις φοβίες μας και για τη διαχείριση της ήττας. Όπως γράφει ο συγγραφέας στο οπισθόφυλλο, είναι «ένα παραμύθι ενσυναίσθησης από τον μαγικό κόσμο του σκακιού, με φόβους, ήττες, σκιές, μα και απρόσμενες ανατροπές, νίκες και διεκδικήσεις, σε μια πορεία αυτογνωσίας και κοινωνικοποίησης για τη μικρή ηρωίδα».

Το προτείνω για απολαυστική ανάγνωση σε όσες και όσους αγαπούν το σκάκι αλλά και σε αυτούς και αυτές που θέλουν να το γνωρίσουν μέσα από ένα παραμύθι. Το κείμενο συνοδεύεται από έναν σύντομο οδηγό κανόνων του παιχνιδιού και αρκετές διαθεματικές δραστηριότητες από την ιστορία του βιβλίου. Σίγουρα δεν είναι μόνο για παιδιά 7-8 ετών όπως γράφει ο εκδοτικός οίκος στο εξώφυλλο αλλά και για  μεγαλύτερα παιδιά.

Δύο βίντεο Γεωγραφίας για τη Στ τάξη

Στ΄τάξη  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δύο βίντεο Γεωγραφίας για τη Στ τάξη

Δείτε πώς βρίσκουμε τις γεωγραφικές συντεταγμένες ενός τόπου

και πώς η κίνηση και η κλίση της Γης δημιουργούν τις εποχές

Καλή σχολική χρονιά!

Επικαιρότητα Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλή σχολική χρονιά!

Εύχομαι αυτή η ιδιαίτερη σχολική χρονιά να είναι γεμάτη με υγεία, κέφι, φαντασία, νέες γνώσεις και νέες εμπειρίες για όλους!

Δεν θα μπορούσε να λείπει η αναφορά στην απαραίτητη πια μάσκα, με ένα χαρούμενο τραγουδάκι από την υπέροχη Μαρία Καριωτάκη:

Η πλατφόρμα e-me παρουσιάζεται από τους δημιουργούς της

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η πλατφόρμα e-me παρουσιάζεται από τους δημιουργούς της

Για όποιον θέλει να ακούσει από το στόμα των δημιουργών της, πώς δημιουργήθηκε και πώς λειτουργεί η εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me, δεν έχει παρά να διαθέσει 2 ώρες και να παρακολουθήσει το παρακάτω εξαιρετικά ενδιαφέρον βίντεο.

Blockly, παζλ

Προγραμματισμός Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Blockly, παζλ

Επίδειξη μερικών ασκήσεων για να μάθουν τα παιδιά τις βασικές αρχές του προγραμματισμού από το https://blockly.games/?lang=el

Κάθετη διαίρεση

Για τις μεγάλες τάξεις  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κάθετη διαίρεση

Ο αγαπητός μας δάσκαλος Γιάννης Καραντζής, τα λέει όλα για την κάθετη διαίρεση. Πλήρες βίντεο, αναλυτικός οδηγός για την κάθετη διαίρεση.

Ιστοσεμινάριο για την εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστοσεμινάριο για την εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me

Τηλε-διημερίδα για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τηλε-διημερίδα για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Για περισσότερες πληροφορίες και για αίτηση παρακολούθησης, πατήστε εδώ.

© 2021 Μακροδήμος Νίκος.
   Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr