Τα 4 άκρα της Ελλάδας

Ε' τάξη  και με ετικέτα: Δεν υπάρχουν σχόλια »

Μια περιήγηση στον κόσμο, με την εφαρμογή Google Earth και συγκεκριμένα στα 4 άκρα της Ελλάδας.

Σαχ ματ και τρόποι αποφυγής του.

Σκάκι Δεν υπάρχουν σχόλια »

Δείτε στο παρακάτω βίντεο πώς τελειώνει μια παρτίδα σκάκι με σαχ ματ και πώς θα μπορούσαμε να το αποφύγουμε.

Στρογγυλοποίηση φυσικών αριθμών

Ε' τάξη Δεν υπάρχουν σχόλια »

Το παρακάτω βίντεο αφορά τα Μαθηματικά της Ε΄ τάξης του Δημοτικού και συγκεκριμένα το κεφάλαιο για τη στρογγυλοποίηση  φυσικών αριθμών.

Κλίμακα στον χάρτη

Ε' τάξη  και με ετικέτα: Δεν υπάρχουν σχόλια »

Ένα βίντεο για τη Γεωγραφία της Ε΄ τάξης Δημοτικού που δείχνει πώς χρησιμοποιούμε την κλίμακα του χάρτη για να υπολογίσουμε πραγματικές αποστάσεις.

Η εφαρμογή δημιουργήθηκε από τους εξαιρετικούς συναδέλφους Κοσμά Αθανασιάδη και Γιάννη Σαλονικίδη.

Ψηφιακό περιοδικό

Ε' τάξη Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψηφιακό περιοδικό

Η πέμπτη τάξη του 40ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών ανέβασε στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο τα πρώτα άρθρα του ψηφιακού της περιοδικού με τίτλο «Τα μολύβια του 40 γράφουν» και περιμένουν τις αναγνώσεις και τα σχόλιά σας.  Στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://schoolpress.sch.gr/40dimpat/

Όγκος, μάζα, πυκνότητα

Ε' τάξη  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Όγκος, μάζα, πυκνότητα

Ένα απλό βίντεο – εισαγωγή στις ιδιότητες των σωμάτων μάζα, όγκος και πυκνότητα. Προσομοίωση από το phet.colorado.edu για το μάθημα των Φυσικών της Ε΄ τάξης.

Σκάκι: σαχ, ρουά και τρόποι αντίδρασης

Σκάκι  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σκάκι: σαχ, ρουά και τρόποι αντίδρασης

Δείτε στο παρακάτω βίντεο τι είναι το σαχ και πώς αντιδράμε σε αυτό.

Αλληλογραφία τάξεων

Ε' τάξη Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αλληλογραφία τάξεων

Ζητούνται εκπαιδευτικοί Ε΄ Δημοτικού από όλη την Ελλάδα για αλληλογραφία τάξεων. Η αλληλογραφία είναι αποτελεσματική στην κατανόηση της Γεωγραφίας, στην καλλιέργεια της Γλώσσας και στην ανάπτυξη της συλλογικής συνείδησης.

Καλή σχολική χρονιά σε όλους!

Επικαιρότητα Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλή σχολική χρονιά σε όλους!

Μετά από μία δημιουργική, χαρούμενη και γεμάτη νέες εμπειρίες, σχολική χρονιά στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Παροικιάς επιστροφή στην Πάτρα.

Σε λίγες μέρες ξεκινάει η σχολική χρονιά κι εγώ νιώθω ανυπομονησία, ενθουσιασμό και άγχος για 24η φορά στη σχολική μου ζωή!

Εύχομαι σε όλους τους μαθητές, τους γονείς τους και τους εκπαιδευτικούς να έχουμε μια χρονιά γεμάτη με όμορφες, ζωηρές στιγμές και έντονα συναισθήματα.

Μουσικό βίντεο για το σκάκι

Σκάκι Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μουσικό βίντεο για το σκάκι

Μόλις ανακάλυψα το παρακάτω υπέροχο μουσικό βίντεο από τους «Ούτε σπόντα» με καταπληκτικούς σκακιστικούς στίχους και ανατρεπτικά μηνύματα! Ακούστε το μέχρι το τέλος!

© 2019 Μακροδήμος Νίκος.
   Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr