Πρόσκληση για θεατρική παράσταση

Επικαιρότητα Δεν υπάρχουν σχόλια »

ΠρόσκλησηΠ

Σκακιστικό τουρνουά

Επικαιρότητα Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σκακιστικό τουρνουά

tsk17

Οι σημαίες της Αφρικής

Στ΄τάξη Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι σημαίες της Αφρικής

Η τοποθέτηση των σημαιών στον χάρτη του τοίχου συνεχίζεται με την ήπειρο της Αφρικής. Οι φωτογραφίες ενώθηκαν σε βίντεο και το αποτέλεσμα το βλέπετε παρακάτω:

Υπάρχει και το εκπαιδευτικό παιχνίδι.

Για τις μεγάλες τάξεις Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υπάρχει και το εκπαιδευτικό παιχνίδι.

Πολλοί μαθητές μου είναι Youtubers και ανεβάζουν βαρετά βίντεο όπου παίζουν συνηθισμένα βιντεοπαιχνίδια χωρίς να μαθαίνεις κάτι καινούριο. Το πρώτο βίντεο για εκπαιδευτικό παιχνίδι που είδα και μου άρεσε, είναι αυτό του Περικλή, ο οποίος επιδεικνύει τις γνώσεις του στις σημαίες των κρατών του κόσμου. Είναι πολύ καλός και μπορεί να γίνει και καλύτερος. Το βίντεο σε διασκεδάζει, έχει αγωνία με τον χρόνο να τρέχει και μαθαίνεις κάποιες σημαίες, με την επανάληψη. Μπράβο Περικλή, συνέχισε έτσι.

Σημαίες της Ασίας

Στ΄τάξη Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σημαίες της Ασίας

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης, συνεχίζουν να φτιάχνουν όμορφες σημαίες, αυτή τη φορά για τις χώρες της Ασίας και τις καρφιτσώνουν στον χάρτη του τοίχου. Οι φωτογραφίες ενώνονται και δημιουργείται το παρακάτω βίντεο.

Είμαστε όλοι διαφορετικοί!

Επικαιρότητα Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Είμαστε όλοι διαφορετικοί!

Ένα υπέροχο βιντεάκι για τη διαφορετικότητα, από τα παιδιά της έκτης τάξης του 8ου Δημοτικού Σχολείου της Πετρούπολης

11χρονος καπνίζει!

Στ΄τάξη Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 11χρονος καπνίζει!

Δείτε ένα κοινωνικό πείραμα με έναν 11χρονο που ζητάει φωτιά για να καπνίσει.

Ευρωπαϊκές σημαίες και χάρτης

Στ΄τάξη  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευρωπαϊκές σημαίες και χάρτης

Όταν οι δάσκαλοι και μαθητές δημιουργούν νέες ευκαιρίες μάθησης στον χάρτη.

Τις σημαίες δημιούργησαν οι μαθητές της έκτης τάξης του 50ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών (2016-17) και τον χάρτη στον τοίχο (στα χρώματα των Ολυμπιακών Αγώνων) κατασκεύασε ο δάσκαλος Κολύρης Βρεττός με τη βοήθεια του Μακροδήμου Νίκου.  Το βίντεο δημιουργήθηκε με την τεχνική stop motion. Θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες σημαίες.

Επανάληψη στην Ενέργεια της Στ” τάξης

Στ΄τάξη  και με ετικέτα: , Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επανάληψη στην Ενέργεια της Στ” τάξης

Όταν μαθαίνουμε τους μαθητές να δημιουργούν, αυτοί παράγουν αριστουργήματα. Αντιπροσωπευτικό παράδειγμα το βίντεο-παρουσίαση της ενότητας Ενέργεια, των Φυσικών της Στ” τάξης Δημοτικού, που δημιούργησε ο μαθητής μου Μπιλάλης Ανδρέας. Το αποτέλεσμα κρίνεται εξαιρετικό και μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί από κάθε εκπαιδευτικό ή μαθητή που θέλει να επαναλάβει την ενότητα.  Μπράβο Ανδρέα!

Η ιστορία της Ελλάδας

Στ΄τάξη  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ιστορία της Ελλάδας

Παρακολουθήστε στο παρακάτω βίντεο πώς άλλαζαν τα σύνορα της Ελλάδας στην πορεία των χρόνων, ξεκινώντας από τις αρχαίες πόλεις-κράτη, μέχρι σήμερα.

© 2017 Μακροδήμος Νίκος.
   Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr