Δύο βίντεο Γεωγραφίας για τη Στ τάξη

Στ΄τάξη  και με ετικέτα: Δεν υπάρχουν σχόλια »

Δείτε πώς βρίσκουμε τις γεωγραφικές συντεταγμένες ενός τόπου

και πώς η κίνηση και η κλίση της Γης δημιουργούν τις εποχές

Καλή σχολική χρονιά!

Επικαιρότητα Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλή σχολική χρονιά!

Εύχομαι αυτή η ιδιαίτερη σχολική χρονιά να είναι γεμάτη με υγεία, κέφι, φαντασία, νέες γνώσεις και νέες εμπειρίες για όλους!

Δεν θα μπορούσε να λείπει η αναφορά στην απαραίτητη πια μάσκα, με ένα χαρούμενο τραγουδάκι από την υπέροχη Μαρία Καριωτάκη:

Η πλατφόρμα e-me παρουσιάζεται από τους δημιουργούς της

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η πλατφόρμα e-me παρουσιάζεται από τους δημιουργούς της

Για όποιον θέλει να ακούσει από το στόμα των δημιουργών της, πώς δημιουργήθηκε και πώς λειτουργεί η εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me, δεν έχει παρά να διαθέσει 2 ώρες και να παρακολουθήσει το παρακάτω εξαιρετικά ενδιαφέρον βίντεο.

Blockly, παζλ

Προγραμματισμός Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Blockly, παζλ

Επίδειξη μερικών ασκήσεων για να μάθουν τα παιδιά τις βασικές αρχές του προγραμματισμού από το https://blockly.games/?lang=el

Κάθετη διαίρεση

Για τις μεγάλες τάξεις  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κάθετη διαίρεση

Ο αγαπητός μας δάσκαλος Γιάννης Καραντζής, τα λέει όλα για την κάθετη διαίρεση. Πλήρες βίντεο, αναλυτικός οδηγός για την κάθετη διαίρεση.

Ιστοσεμινάριο για την εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστοσεμινάριο για την εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me

Τηλε-διημερίδα για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τηλε-διημερίδα για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Για περισσότερες πληροφορίες και για αίτηση παρακολούθησης, πατήστε εδώ.

Μαθηματικά παιχνίδια

Για τις μεγάλες τάξεις  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθηματικά παιχνίδια

Ένα πολύ χρήσιμο βίντεο για μαθηματικά παιχνίδια που μπορούν να παίξουν οι μαθητές, αυτές τις μέρες που είναι στο σπίτι τους, από τον εξαιρετικό δάσκαλο Γιάννη Καραντζή.

Ιστοσεμινάριο για την e-me

Προγράμματα Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστοσεμινάριο για την e-me

Στο παρακάτω βίντεο θα ακούσετε τη διάλεξή μου για την εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me που διοργάνωσε το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας.

Η παιδαγωγική αξία του σκακιού

Σκάκι Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η παιδαγωγική αξία του σκακιού

Ο δραστήριος και πάντα ενημερωμένος καθηγητής της Φυσικής Αγωγής, Νικήτας Παπαπαντελής, δημοσίευσε στο εκπαιδευτικό του ιστολόγιο μια παρουσίασή μου για την παιδαγωγική αξία του σκακιού.

© 2020 Μακροδήμος Νίκος.
   Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr