Τα χαϊκού της Γ΄ τάξης

Γ΄ τάξη  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα χαϊκού της Γ΄ τάξης

Με την τάξη μου φέτος μελετήσαμε την ιαπωνική ποίηση και συγκεκριμένα τα χαϊκού και δημιουργήσαμε και δικά μας χαϊκού τηρώντας τον κανόνα 5-7-5 συλλαβές. Σας παρουσιάζουμε τα χαϊκού μας:

Ιάσονας, Μυθολογία Γ΄ τάξης

Γ΄ τάξη Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιάσονας, Μυθολογία Γ΄ τάξης

Ένα ωραίο βίντεο για τον Ιάσονα.

Πολλαπλασιασμός με τον Βέγγο!

Γ΄ τάξη  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πολλαπλασιασμός με τον Βέγγο!

Κλασική ελληνική ταινία με χιούμορ και μαθηματικά. Να μαθαίνουν οι νεότεροι, να θυμούνται οι παλαιότεροι.

Εισαγωγή στα κλάσματα

Γ΄ τάξη  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή στα κλάσματα

Μια εξαιρετική προσομοίωση του Phet Colorado για τα κλάσματα

και ένα απλό και διασκεδαστικό παιχνιδάκι για την εισαγωγή στα κλάσματα, των Μαθηματικών της Γ΄ τάξης.

Ο Θησέας κι ο Μινώταυρος

Γ΄ τάξη  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Θησέας κι ο Μινώταυρος

Ένα ωραίο βίντεο για τον μύθο του Θησέα που σκοτώνει τον Μινώταυρο!

Καβάφης, Σπίτι με κήπον, Γ΄τάξη

Γ΄ τάξη Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καβάφης, Σπίτι με κήπον, Γ΄τάξη

Ένα ωραίο βίντεο για το ποίημα της Γ΄ τάξης «Σπίτι με κήπον», του Κωνσταντίνου Καβάφη.

Ψηφιακός εκφοβισμός

Ασφαλές διαδίκτυο Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψηφιακός εκφοβισμός

Δείτε ένα νέο βίντεο για τον ψηφιακό εκφοβισμό, από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου.

To kokoraki !!!

Χιούμορ Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο To kokoraki !!!

Μια βρετανική μπάντα τραγουδάει, μόνο με φωνητικά, το γνωστό παιδικό τραγούδι «Το κοκοράκι».

Απολαύστε τους!

Ελληνικές εκπαιδευτικές εφαρμογές για κινητά και τάμπλετ με android (1o μέρος)

Λογισμικό Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ελληνικές εκπαιδευτικές εφαρμογές για κινητά και τάμπλετ με android (1o μέρος)

Αξίζει να εγκαταστήσετε από το Google play του κινητού ή της ταμπλέτας τις παρακάτω εφαρμογές για τα παιδιά σας ή τους μαθητές σας. Είναι ελληνικές, εκπαιδευτικές, δωρεάν και δοκιμασμένες.

1. Τα παιδία παίζει,  για τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού.

Στιγμιότυπο από 2017-10-11 20-15-24

2. Να σας πω μια ιστορία ,   για γονείς και δασκάλους που θέλουν να μαγεύουν με φανταστικές ιστορίες.

3. Cyberkid   από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, για παιδιά και γονείς.

4. Ηλιακό σύστημα 3D ,  για τις μεγαλύτερες τάξεις του Δημοτικού

5. Γράμματα, αριθμοί και χρώματα , για το Νηπιαγωγείο και την Α΄ Δημοτικού

Εκπαιδευτής Edpuzzle

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτής Edpuzzle

Με μεγάλη μου χαρά αποδέχθηκα την πρόσκληση, παρακολούθησα το πρόγραμμα εκπαίδευσης του Edpuzzle και αφού πέρασα τις εξετάσεις πιστοποιήθηκα επίσημα ως εκπαιδευτής του Edpuzzle. Η ψηφιακή πλατφόρμα μεταφόρτωσης, επεξεργασίας και διαμοιρασμού βιντεομαθημάτων προσφέρεται δωρεάν στον ιστότοπο www.edpuzzle.com  και χρησιμοποιείται από χιλιάδες εκπαιδευτικούς και μαθητές σε όλο τον κόσμο. Ταιριάζει σε διδακτικές μεθοδολογίες όπως η «Ανεστραμμένη τάξη», η διαφοροποιημένη διδασκαλία και το Project based Learning. Προσωπικά χρησιμοποιώ συστηματικά το Edpuzzle στην τάξη μου τα τελευταία χρόνια και πιστεύω ότι τα παιδαγωγικά του οφέλη είναι σημαντικά αφού ο κάθε μαθητής μπορεί να παρακολουθήσει το διαδραστικό βιντεομάθημα με τη θεωρία, στο σπίτι του, στον δικό του χρόνο, χωρίς το πιεστικό ωράριο του σχολείου, να απαντήσει στις ερωτήσεις που έχω ενσωματώσει ή να εκτελέσει τις δραστηριότητες που του ζητάω και να έρθει στο μάθημα έτοιμος για πιο ενεργητικές και ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες εμπέδωσης και εφαρμογής της νέας γνώσης. Παράλληλα, ο εκπαιδευτικός παίρνει χρήσιμη ανατροφοδότηση από το πρόγραμμα ώστε να γνωρίζει πριν μπει στην τάξη, τις αδυναμίες και τα ισχυρά σημεία του κάθε μαθητή. Εκτός αυτών, αυτό που κάνει το edpuzzle ελκυστικό είναι ότι μπορείς να διαλέξεις οποιοδήποτε βίντεο από διάφορες πλατφόρμες όπως το Youtube, να το επεξεργαστείς κόβοντάς το, προσθέτοντας αφήγηση με τη φωνή σου και ερωτήσεις κατανόησης που πρέπει να απαντηθούν για να προχωρήσει το βίντεο. Πολύτιμο εργαλείο στα χέρια του σύγχρονου και ανήσυχου εκπαιδευτικού, το προτείνω σε εκπαιδευτικούς από όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Το edpuzzle το είχα δείξει και σε σεμινάριο που διοργάνωσε το ΠΕΚ Πάτρας σε 32 εκπαιδευτικούς και έμειναν όλοι ενθουσιασμένοι με τις δυνατότητές του. Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε βοήθεια ή υποστήριξη αφορά το Edpuzzle.

Badge168x191

© 2018 Μακροδήμος Νίκος.