Βιβλίο για το σχολικό σκάκι

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βιβλίο για το σχολικό σκάκι

Κυκλοφόρησε και διανέμεται δωρεάν το βιβλίο μου για το σχολικό σκάκι. Πρόκειται για ένα ημερολόγιο σκακιστικών δραστηριοτήτων στο 50ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών κατά τη διάρκεια 2010 – 2018 και συγχρόνως για έναν οδηγό ένταξης του σκακιού στο σχολείο για τους εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται.

Η πρώτη κριτική για το βιβλίο δημοσιεύθηκε στο σκακιστικό ιστολόγιο του κου Αναστάσιου Αλεξάνδρου και με τιμά ιδιαίτερα γιατί προέρχεται από έναν άνθρωπο – κεφάλαιο για τη σκακιστική ιστορία της Πάτρας, με τεράστια εμπειρία και πλούσια προσφορά στον σκακιστικό κόσμο. Ευχαριστώ θερμά!

Αξιολόγηση σχολικής χρονιάς

Εκπαιδευτικά Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αξιολόγηση σχολικής χρονιάς

Από μαθητή Γ τάξης, στην Κεφαλονιά, πριν από πολλά χρόνια!

Γρίφοι και σπαζοκεφαλιές

Για τις μεγάλες τάξεις  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γρίφοι και σπαζοκεφαλιές

Τη φετινή χρονιά 2017-18, με το Γ2, ασχοληθήκαμε με γρίφους και σπαζοκεφαλιές, για να εξασκήσουμε τη λογική μας σκέψη και να διασκεδάσουμε. Όλους τους γρίφους που θα δείτε στο παρακάτω βίντεο, εκτός από τον τελευταίο, τους έλυσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ2 του 50ου Δημοτικού Πατρών. Ο χρόνος που χρειάστηκαν ήταν από λίγα λεπτά έως και 3 ημέρες. Για δοκιμάστε κι εσείς!

Τα χαϊκού της Γ΄ τάξης

Γ΄ τάξη  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα χαϊκού της Γ΄ τάξης

Με την τάξη μου φέτος μελετήσαμε την ιαπωνική ποίηση και συγκεκριμένα τα χαϊκού και δημιουργήσαμε και δικά μας χαϊκού τηρώντας τον κανόνα 5-7-5 συλλαβές. Σας παρουσιάζουμε τα χαϊκού μας:

Ιάσονας, Μυθολογία Γ΄ τάξης

Γ΄ τάξη Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιάσονας, Μυθολογία Γ΄ τάξης

Ένα ωραίο βίντεο για τον Ιάσονα.

Πολλαπλασιασμός με τον Βέγγο!

Γ΄ τάξη  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πολλαπλασιασμός με τον Βέγγο!

Κλασική ελληνική ταινία με χιούμορ και μαθηματικά. Να μαθαίνουν οι νεότεροι, να θυμούνται οι παλαιότεροι.

Εισαγωγή στα κλάσματα

Γ΄ τάξη  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή στα κλάσματα

Μια εξαιρετική προσομοίωση του Phet Colorado για τα κλάσματα

και ένα απλό και διασκεδαστικό παιχνιδάκι για την εισαγωγή στα κλάσματα, των Μαθηματικών της Γ΄ τάξης.

Ο Θησέας κι ο Μινώταυρος

Γ΄ τάξη  και με ετικέτα: Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Θησέας κι ο Μινώταυρος

Ένα ωραίο βίντεο για τον μύθο του Θησέα που σκοτώνει τον Μινώταυρο!

Καβάφης, Σπίτι με κήπον, Γ΄τάξη

Γ΄ τάξη Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καβάφης, Σπίτι με κήπον, Γ΄τάξη

Ένα ωραίο βίντεο για το ποίημα της Γ΄ τάξης «Σπίτι με κήπον», του Κωνσταντίνου Καβάφη.

Ψηφιακός εκφοβισμός

Ασφαλές διαδίκτυο Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψηφιακός εκφοβισμός

Δείτε ένα νέο βίντεο για τον ψηφιακό εκφοβισμό, από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου.

© 2018 Μακροδήμος Νίκος.
   Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr