Για γονείς και κηδεμόνες

24 Σεπτέμβριος 2011

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της έκτης τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πυλαίας,

θα ήθελα να καλωσορίσω και εσάς στο ιστολόγιο του μαθήματος των ΤΠΕ (ή απλά της Πληροφορικής)!

Καθώς είμαι κι εγώ μητέρα μαθήτριας δημοτικού, αισθάνομαι την ανάγκη να ενημερώσω και να ενημερωθώ σχετικά με τα μαθήματα που παρακολουθούν τα παιδιά μας. Επιπλέον, αναγνωρίζοντας τους κινδύνους που ελοχεύουν στο Διαδίκτυο, πιστεύω ότι και εσείς θα είστε πιο ήσυχοι αν γνωρίζετε και παρακολουθείτε μαζί με το παιδί σας το ιστολόγιο αυτό.

Το ιστολόγιο ‘Ωρα για πληροφορική’ φτιάχτηκε για να υποστηρίξει το μάθημα των ΤΠΕ (Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών) παρέχοντας ένα δομημένο περιβάλλον μέσα από το οποίο τα παιδιά και εσείς θα μπορείτε να παρακολουθείτε την πορεία των μαθημάτων και των εργασιών που τους αναθέτω. Παράλληλα, θα αποτελέσει και μια πηγή πληροφοριών και προβληματισμού σε θέματα τεχνολογίας, σωστής και υπεύθυνης συμπεριφοράς στο Διαδίκτυο και πολλών άλλων.

Πιστεύω στη συνεργασία εκπαιδευτικού και γονιού/κηδεμόνα γι’ αυτό θα χαρώ πολύ να διαβάζω και τα δικά σας σχόλια στις δημοσιεύσεις μου.

One thought on "Για γονείς και κηδεμόνες"

1. Ο/Η Ελένη λέει:

Καλή σχολική χρονιά χρονιά σας έυχομαι κυρία Μαρία!!!