Καλώς ήρθατε! :-)

Στην εποχή του διαδικτύου και της τεχνολογίας, το συγκεκριμένο ιστολόγιο έχει ως στόχο να λειτουργήσει  ως πηγή βοηθητικού και ενημερωτικού υλικού τόσο για τους μαθητές και τις μαθήτριες όσο και  για τους/τις συναδέρφους και να προβάλλει σε ηλεκτρονική μορφή ασκήσεις, σχεδιαγράμματα, σημειώσεις, φύλλα εργασίας και γενικά ποικίλο εκπαιδευτικό και ενημερωτικό υλικό: θέματα δημιουργικής γραφής, παιδαγωγικά / εκπαιδευτικά θέματα,θέματα δημοκρατίας και ισότητας, εκπαιδευτικές ταινίες, διδακτικές προτάσεις κ.λπ., αλλά συγχρόνως να λειτουργήσει και ως μέσο διάχυσης ιδεών. Να σημειωθεί ότι το ιστολόγιο δημιουργήθηκε τον Δεκέμβριο του 2014 και επομένως έχει μεγάλο δρόμο μπροστά του…Για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις, προτάσεις, επισημάνσεις ή διορθώσεις, επικοινωνήστε μαζί μου στο email:  mariamchl2@gmail.com

Aπό το σχολικό έτος 2016-2017 η διαδικτυακή τάξη δημιούργησε ένα παρακλάδι 😉 στο blogger,  ένα ιστολόγιο αποκλειστικά για εργασίες μαθητών/ριων. Οι μαθητές/ριες υπογράφουν τις εργασίες τους με το όνομά τους και το αρχικό του επιθέτου τους. Στις περιπτώσεις που αναγράφεται και το επίθετο έχει δοθεί σχετική άδεια από τους γονείς/κηδεμόνες.
(Για να δείτε το ιστολόγιο με τις εργασίες των μαθητών/ριών ΚΛΙΚ στην εικόνα)
                 Μιχάλη Μαρία, φιλόλογος
                 2ο Γυμνάσιο Αγίου Δημητρίου-Δημήτρης Γληνός
mariamchl2@gmail.com

Σεπ 25 2019

Υλικό για τη διδασκαλία της ιστορίας σύμφωνα με τα νέα ΠΣ

Κλικ στην εικόνα, για να βρείτε υλικό που μπορείτε να αξιοποιήσετε για τη διδασκαλία της Ιστορίας του Γυμνασίου σύμφωνα με τα νέα ΠΣ

πηγή: http://bit.ly/2lJgQrT

Σεπ 20 2019

Πρόγραμμα Σπουδών του μαθήματος της Ιστορίας των Α ́, Β ́ και Γ ́ τάξεων του Γυμνασίου

Σεπ 19 2019

Η σελίδα του Α2 (Νεοελληνική Γλώσσα 2019-2020)

Για να δείτε τη σελίδα μας ΚΛΙΚ στην εικόνα

Σεπ 17 2019

Οδηγίες φιλολογικών μαθημάτων 2019-2020

Σεπ 16 2019

Χρήσιμοι όροι στη λογοτεχνία (αφηγητής/αφηγηματικοί τρόποι)

Σεπ 12 2019

Οι πρώτες μέρες σε ένα νέο σχολείο

Σεπ 10 2019

Καλή σχολική χρονιά!

Αυγ 28 2019

Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις Βολισσού «Μιχάλης Παπαμαύρος».Ένα από τα πιο όμορφα δημόσια σχολεία στην Ελλάδα

Ένα από τα πιο όμορφα δημόσια σχολεία στην Ελλάδα βρίσκεται στη Βολισσό (Χίος). Σίγουρα τα όμορφα σχολεία δεν τα φτιάχνουν οι όμορφοι τοίχοι αλλά οι δάσκαλοι. Από όσο όμως ξέρω το συγκεκριμένο σχολείο είχε και έχει καλούς δασκάλους. Διευθυντής του σχολείου εδώ και πολλά χρόνια είναι ο κος Σωτήρης Παραδείσης. Το Γυμνάσιο Βολισσού έχει την τιμή να φερει το όνομα ενός από τους σημαντικότερους Έλληνες παιδαγωγούς, ενός από τους πρωτεργάτες της εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης και του δημοτικισμού, του Μιχάλη Παπαμαύρου. Την απόφαση του σχολικού συμβουλίου να δοθεί το όνομα του Μιχάλη Παπαμαύρου απέρριψε το Υπουργείο Παιδείας το 2004, αλλά το Σχολικό Συμβούλιο συνήλθε ξανά (19/4/2007) και αποφάσισε να εμμείνει στην πρότασή του και να μη δεχτεί καμιά άλλη ονομασία. Τελικά το Υπουργείο Παιδείας πήρε την απόφαση να δοθεί στο σχολείο το όνομα του Μιχάλη Παπαμαύρου στις 12/3/2008 (ΥΑ 32175/Δ4) βλ. και ΦΕΚ (158, τ. Β΄)

Το εξώφυλλο του λευκώματος με αφορμή τα 60 χρόνια λειτουργίας του σχολείου.

Ιούν 23 2019

Παίζοντας με τον Τσέχωφ

Έτοιμο και το e book!

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2018-2019 με την ομάδα του πολιτιστικού προγράμματος «Παίζοντας με το Τσέχωφ» ασχοληθήκαμε με διηγήματα του Τσέχωφ. Οι μαθητέ/ριες με έναυσμα διηγήματα του ασχολήθηκαν με ασκήσεις δημιουργικής γραφής (χαϊκού, λίμερικ, λίστες, αυτόματη γραφή, παραμύθια κ.λπ). Επίσης, δραματοποιήσαμε κάποια από τα διηγηματά του. Στο e book περιλαμβάνονται όσες από τις εργασίες ανέβηκαν από τις μαθήτριες και τους μαθητές σε έναν ψηφιακό πίνακα (padlet) αλλά και σχετικές οδηγίες-φύλλα εργασίας που δόθηκαν.

Η προσωπογραφία του Τσέχωφ στο εξώφυλλο είναι έργο της μαθήτριας Αγγελικής Πογιαντζή (Β4)

Μαΐ 28 2019

ΥΛΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ                               ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ

ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ (ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ) Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1. Διδώ Σωτηρίου, «Όταν πρωτοκατέβηκα στη Σμύρνη»

2.  Άντον Τσεχωφ, «Ένας αριθμός»

3. Δημοτικά τραγούδια της ξενιτιάς, «Θέλω να πας στην ξενιτιά»

4. «Ξενιτεμένο μου πουλί»

5. Δημήτρης Χατζής, «Ο Κάσπαρ Χάουζερ στην έρημη χώρα»

6. Γιάννης Μαγκλής, «Γιατί;»

7. Μαρία Ιορδανίδου, «Στην εποχή του τσιμέντου και της πολυκατοικίας»

8. Μένης Κουμανταρέας, «Γραφείον ευρέσεως εργασίας»

σελ. 94

σελ. 106