Γενικό Λύκειο Βελβεντού – Ιστορικό

Η Ιστορία του Γενικού Λυκείου Βελβεντού

Το Γενικό Λύκειο Βελβεντού στεγαζόταν έως το 1992 στο Αρρεναγωγείο, ένα από τα ιστορικά Διδακτήρια του Βελβεντού. Ο δάσκαλος Ανώνιος Ζανδές γράει στο βιβλίο του “Μελετήματα για το Βελβεντό”:

«Το Διδακτήριο τούτο βρίσκεται στον αυλόγυρο του Ιερού Ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου, στο κέντρο της Κωμοπόλεως. Κτίστηκε το 1904 με τη συνδρομή των κατοίκων και τη γενναία εισφορά των Βελβεντινών Ρουμανίας και ιδίως του Νικολάου Καμκούτη και Αντωνίου Βασσάρα, ευεργετών της γενέτειράς των, που διέμεναν στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας.

Το Διδακτήριο είναι διώροφο. Το ισόγειο χρησιμοποιείται ως Γραφείο του Ι. Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου και μαγειρείο και τραπεζαρία των μαθητικών συσσιτίων των μαθητών του Γυμνασίου.

Ο πρώτος όροφος έχει έξι αίθουσες διδασκαλίας, ένα γραφείο και μία πολύ μεγάλη αίθουσα για τα διαλείμματα το χειμώνα. Στον όροφο ανεβαίνουν από εξωτερική μαρμάρινη σκάλα.

Στο Διδακτήριο αυτό ως το 1910 στεγαζόταν η Ελληνική Αστική Σχολή και από το 1911 ως το 1928 το πλήρες Δημοτικό Σχολείο Αρρένων και στη συνέχεια ως το 1939 το Α΄ Μεικτό Δημοτικό Σχολείο.

Στο Διδακτήριο αυτό στεγάστηκε το ιδιωτικό Γυμνάσιο και στη συνέχεια το πλήρες Δημόσιο Μεικτό Γυμνάσιο και τελευταία το Γυμνάσιο και το Λύκειο.

Στο χώρο αυτό παλαιότερα υπήρχε κτίριο βιβλιοθήκης με ικανό αριθμό βιβλίων. Επίσης υπήρχε και διδακτήριο το οποίο είχε κτισθεί το 1883, όπως αποδεικνύεται από μία επιγραφή σε μαρμάρινη πλάκα που είχε βρεθεί στο ισόγειο του Αρρεναγωγείου και που φυλάγεται στο 12/θέσιο Δημοτικό Σχολείο, η οποία γραμμένη με κεφαλαία γράμματα έχει ως κάτωθι:

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
ΤΗΣ
ΚΟΙΝΟΤΗΤΟΣ
ΒΕΛΒΕΝΤΟΥ

Την επιγραφή αυτή τη χάραξε ο Νικόλαος Αντωνιάδης διδάσκαλος που υπηρετούσε στο σχολείο της γενέτειράς του.»

Την άνοιξη του 1992 το Γυμνάσιο  και το Λύκειο Βελβεντού μεταφέρθηκαν στο νέο κτίριο “Ζήνων Παπαναστασίου” στη οδό Χαρισίου Παπαμάρκου 68, όπου στεγάζονται και σήμερα. Το νέο σχολικό κτίριο αναγέρθηκε σε οικόπεδο που είχε αγοραστεί από τη Σχολική Εφορία του Γυμνασίου – Λυκείου, επί προεδρίας Χαρισίου Παπαπλιούρα του Αναστασίου το 1970.

Το κτίριο θεμελιώθηκε το 1991, αποπερατώθηκε το 1992 και αποτελείται από το ισόγειο και τον πρώτο όροφο. Στο ισόγειο επίπεδο υπάρχει το Γραφείο Διεύθυνσης του Γυμνασίου, το Γραφείο του Συλλόγου Διδασκόντων, η Βιβλιοθήκη, τέσσερις αίθουσες διδασκαλίας, το Κυλικείο, τουαλέτες και αποθηκευτικός χώρος. Στον πρώτο όροφο υπάρχει το Γραφείο Διεύθυνσης του Λυκείου, το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, το Εργαστήριο Υπολογιστών, επτά αίθουσες διδασκαλίας και τουαλέτες.

Αργότερα προστέθηκε και υπερυψωμένη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων με σκηνή και μικροφωνική εγκατάσταση, όπως και Γυμναστήριο στο επίπεδο του προαυλίου.