2 Ιούλ 2014

Εκπαιδευτική επίσκεψη στους Μύλους Θράκης

Συντάκτης: ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΥΧΕΡΟΥ ΕΒΡΟΥ | Κάτω από: Ενημέρωση γονέων, επισκέψεις

Την Τετάρτη 18/12/2013 και στα πλαίσια του μαθήματος Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων και Υπηρεσιών (ΑΟΔΕ), πραγματοποιήσαμε, με την Τεχνολογική Κατεύθυνση της Γ΄ Λυκείου, εκπαιδευτική επίσκεψη στην εταιρία “ΜΥΛΟΙ ΘΡΑΚΗΣ Ι. ΟΥΖΟΥΝΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε.” Εκεί ξεναγηθήκαμε στους χώρους παραγωγής, συσκευασίας και αποθήκευσης του προϊόντος και τα παιδιά μας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τα διάφορα τμήματα της συγκεκριμένης επιχείρησης. Έγινε επίσης σύνδεση των θεωρητικών γνώσεων των μαθητών με τα στάδια που περνά ένα προϊόν μέχρι αυτό να μεταφερθεί είτε στον τελικό καταναλωτή είτε, μέσω του δικτύου πωλήσεων,  στα σημεία πώλησής του.

Τέτοιες επισκέψεις είναι απαραίτητες για την επίτευξη της καλύτερης κατανόησης των θεωρητικών γνώσεων των μαθητών, για τη βιωματική μάθηση αλλά και για το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία.

Ευχαριστούμε από καρδιάς την εταιρία “ΜΥΛΟΙ ΘΡΑΚΗΣ Ι. ΟΥΖΟΥΝΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε.” για τη συνεργασία.

Όλγα Ι. Τζινίκου

Εκπαιδευτικός – Οικονομολόγος ΠΕ09