Συμμετοχή στο eduweb-project

Το EduWeb «Καταπολέμηση του Ψηφιακού Αποκλεισμού των Ενηλίκων όσον αφορά τη Χρήση Ασφαλούς και Δημιουργικού Διαδικτύου” είναι ένα ευρωπαϊκό έργο Erasmus+  το οποίο συντονίζει  η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας , από το σχολικό έτος 2016-2017 και έχει ως στόχο να ενισχύσει τη συνεργασία μεταξύ σχολείων και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων / ινστιτούτων με σκοπό την καταπολέμηση του ψηφιακού αποκλεισμού των ενηλίκων όσον αφορά στη χρήση του Διαδικτύου. Στόχος είναι οι ίδιοι οι μαθητές να λειτουργήσουν ως εκπαιδευτές των ψηφιακά αναλφάβητων ενηλίκων μελών των οικογενειών τους, στην ασφαλή και δημιουργική χρήση του Διαδικτύου.

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του στο  project #EduWebEU το Γενικό Λύκειο Τυχερού διοργάνωσε Εργαστήριο επιμόρφωσης γονέων , με την συμμετοχή 7  ενηλίκων και επιμορφωτές τους μαθητές της Α΄Λυκείου. Στο εργαστήριο αξιοποιήθηκε υλικό της πλατφόρμας EduWeb, ενώ δημιουργήθηκε και νέο υλικό παρουσιάσεων και Φύλλων Εργασίας , διαθέσιμο εδώ.