Η ζωή στην Αρχαία Ελλάδα με το Διαδίκτυο

Συμμετοχή στο Διαγωνισμό του Saferinternet4kids.gr για την SΙD2018

Η κεντρική ιδέα ήταν η κατά αντιπαραβολή αποτύπωση στιγμιότυπων από την ζωή στην Αρχαία Ελλάδα με και χωρίς Διαδίκτυο. Για τον εντοπισμό αυτών των στιγμιοτύπων, οι δημιουργοί-μαθητές  απευθύνθηκαν σε όλους τους συμμαθητές τους , κατέγραψαν τις ιδέες και επέλεξαν αυτές που ήταν δυνατόν να αναπαραστήσουν σε αντιπαράθεση.
Στόχος των δημιουργών ήταν να αποδώσουν με χιούμορ και σεβασμό την προβολή του αρχαίου κόσμου στην εποχή του Διαδικτύου. Θέλοντας να μεταφέρουν το μήνυμα ότι το Διαδίκτυο μπορεί να δράσει θετικά, επέλεξαν ιστορίες με τραγική κατάληξη (θάνατος Αιγαία, θυσία Ιφιγένειας, Τρωικός πόλεμος, εξοστρακισμός Θεμιστοκλή, θάνατος του ημεροδρόμου ) και πώς μέσω του Διαδικτύου αυτή θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί.

Για την διόρθωση των κειμένων ευχαριστούμε θερμά τον φιλόλογο του σχολείου μας κ. Τσαπάνη Χρήστο που μας στηρίζει πάντα.

Κατεβάστε το έργο εδώ (.pps) ή εδώ (.ppt)