Παρουσίαση του έργου της Κοιν.Σ.Επ. – Καλλονή – Κελλιά

Την Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2016 έγινε στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας η παρουσίαση του έργου της Κοινωνικής Συνεταιριστικής Επιχείρησης – Καλλονή – Κελλιά η οποία δραστηριοποιείται στο νησί μας σχετικά με το θέμα της ανακύκλωσης.

Στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων των Λυκείων ο κ. Μάνθος Δελλατόλας , μέλος του Δ.Σ. της επιχείρησης, μίλησε για το σπουδαίο έργο που επιτελεί η Κοιν.Σ.Επ. στηριζόμενη στην ιδιωτική εθελοντική προσφορά και ανέλυσε το όραμα αυτής για το μέλλον της ανακύκλωσης στην Τήνο μέσα από την αειφόρο ανάπτυξη του νησιού μας.

Ενδεικτικά να αναφέρουμε ότι τον τελευταίο χρόνο ανακυκλώθηκαν στην Τήνο 90 τόνοι γυαλιού!

Στη συνέχεια μαθητές και εκπαιδευτικοί μετέβησαν στο χώρο της Κοιν.Σ.Επ. και επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις της.

Εκεί μίλησε στα παιδιά ο κ. Νικηφόρος Δελασούδας , μέλος του Δ.Σ., ο οποίος ευχαρίστησε το Διευθυντή και τους Καθηγητές του σχολείου για την πρωτοβουλία  και την ευαισθησία τους στο θέμα της ανακύκλωσης, προτρέποντας τα παιδιά να κάνουν τρόπο ζωής τους τη σωστή διαχείριση των απορριμάτων και το σεβασμό στο περιβάλλον.

Το σχολείο μας ευχαριστεί με τη σειρά του τον κ. Δελλατόλα και τον κ. Δελασούδα για τη γνώση που μας έδωσαν και τους υπόσχεται ότι θα συμβάλει τα μέγιστα στην ευαισθητοποίηση των σημερινών μαθητών και αυριανών πολιτών στην υιοθέτηση σωστών πρακτικών όσον αφορά το σεβασμό τους στο φυσικό περιβάλλον του τόπου μας.

DSC04734 DSC04735 DSC04737 DSC04738 DSC04739 DSC04740 DSC04741 DSC04742 DSC04743 DSC04744 DSC04745 DSC04747 DSC04748