Η εργασία αυτή έχει ως στόχο να ερευνήσουμε εμείς οι μαθητές την θέση των δύο φύλων σε διάφορες πτυχές της κοινωνίας, όπως η οικογένεια, το σχολείο, η εργασία, η εκπαίδευση. Επιπλέον, εξετάζουμε τα στερεότυπα που κυριαρχούν στις μέρες μας και τις διακρίσεις που γίνονται εις βάρος των γυναικών, οι οποίες αντικατοπτρίζονται ακόμα και στη γλώσσα. Ακόμη, φέρνουμε στο μυαλό μας παραδείγματα από την καθημερινότητά μας για να εμπλουτίσουμε την εργασία και παράλληλα μελετούμε διάφορες περιόδους από την ιστορία του 20ου αιώνα για να αφυπνιστούμε στο θέμα της ισότητας. Διάφοροι τομείς, όπως οι πόλεμοι, οι θρησκείες, η οικονομία, τα ΜΜΕ, εξετάζονται για να διαπιστωθεί εάν και κατά πόσο υπάρχει πραγματικά ισότητα στις μέρες μας ή εάν αυτό είναι ένας μύθος. Αυτή η εργασία κινεί το ενδιαφέρον των παιδιών διότι ταυτόχρονα με τη έρευνα, τα ωθεί να σκεφτούν και να βγάλουν συμπεράσματα ακόμη και μέσα από τα προσωπικά τους βιώματα.

Διαβάστε περισσότερα  εδώ