ΣΤΗΝ ΠΝΥΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΣΕΙΟ

Η σημερινή μέρα ήταν λίγο διαφορετική από τις συνηθισμένες.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας είχαν τη χαρά να περπατήσουν στην Πλάκα, στην Αδριανού, στον πεζόδρομο της Αποστόλου Παύλου.

Οι μαθητές της Α’ Λυκείου ξεκίνησαν την περιήγησή του από την Πλατεία Συντάγματος για να φτάσουν στο Θησείο με ενδιάμεσους σταθμούς στη Μητρόπολη και την Καπνικαρέα.

Οι μαθητές της Β’Λυκείου περπάτησαν στον φησμισμένο πεζόδρομο του Δημήτρη Πικιώνη και βρέθηκαν στην Πνύκα.

Και οι μαθητές της Γ’ Λυκείου πέρασαν από την Αρχαία Αγορά για να καταλήξουν όλοι μαζί στο Θησείο.

Στην Πνύκα σταθήκαμε για λίγο.

Στον χώρο όπου συνεδρίαζε η Εκκλησία του Δήμου και έπαιρνε τις κρίσιμες αποφάσεις για τις μεγάλες υποθέσεις στις οποίες διακυβευόταν το δημόσιο συμφέρον.

Από το βήμα της Πνύκας μίλησαν ο Περικλής, ο Αριστείδης, ο Δημοσθένης.

Εδώ μίλησε στα νεότερα χρόνια και ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης για να προτρέψει τους νέους για μάθηση.

Η στάση στην Πνύκα ήταν σύντομη, αλλά ουσιαστική.

Στη συνέχεια οι μαθητές είχαν αρκετό χρόνο για να χαρούν το ανοιξιάτικο Θησείο.

~ από 1ο ΓΕΛ ΡΑΦΗΝΑΣ στις 7 Φεβρουαρίου, 2018 .