Το σχολείο μας είναι ένας από τους πιο θερμούς υποστηρικτές στην προσπάθεια του συλλόγου Παραπληγικών και Κινητικά Ανάπηρων του νομού Πέλλας να συλλέξουν πλαστικά πώματα με σκοπό την απόκτηση ηλεκτρονικών αμαξιδίων.

Με την ενεργή συμμετοχή όλων μας μπορεί να γίνει ακόμα πιο θερμή η υποστήριξη.Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.Η όλη κατάσταση είναι ένα αντιπροσωπευτικό παράδειγμα του πως ένα ψέμα κατάφερε να μετατραπεί σε μια αξιόλογη συλλογική προσπάθεια ολοένα και περισσότερο πολιτών.Όλα ξεκίνησαν όταν τα άτομα του συλλόγου είδαν σε μια ιστοσελίδα ένα άρθρο που επισήμαινε πως 10.000 plasticcaps4καπάκια ανταλλάσσονται με ένα ηλεκτρονικό αμαξίδιο.Δυστυχώς όμως μόλις συγκεντρώθηκε ο μικρός αυτός αριθμός καμία εταιρία εμφιάλωσης δεν επιβεβαίωσε πως η προσφορά ισχύει.Μέσα στην απελπισία της και μην γνωρίζοντας την να κάνει καθώς κατέφθαναν ακόμη καπάκια από ανθρώπους ήθελαν να βοηθήσουν,εμφανίστηκε ως από μηχανής θεός μια εταιρεία ανακύκλωσης η οποία θέλησε να βοηθήσει.Το ποσό των πωμάτων που πρέπει να συγκεντρωθεί για κάθε αμαξίδιο αγγίζει τις 540.000 και ευτυχώς έχει καλυφθεί 50 φορές.

Η ανταπόκριση του κόσμου είναι μεγάλη έτσι και το σχολείο μας,το μοναδικό λύκειο κατά τη δήλωση της προέδρου,συμβάλει σε αυτή τη δράση έχοντας ήδη στείλει ένα πολύ μεγάλο αριθμό πωμάτων στα Γιαννιτσά.Έτσι kapakia_2013επιδιώκουμε την επόμενη φορά να καταρίψουμε το δικό μας ρεκόρ μαζεύοντας ακόμη περισσότερα με την βοήθεια όλων.Κινητοποιήστε συγγενείς και φίλους παροτρύνοντας τους να βοηθήσουν μιας και αυτή η πράξη αγάπης και αλληλεγγύης προς τους συνανθρώπους μας που το έχουν ανάγκη.

Τελευταίο αλλά εξίσου σημαντικό είναι πως την πράξη καλής θέλησης ξεκίνησε η κυρία Φρόνη με την δυναμική συνδρομή της κυρίας Αβραμίδου που μάζεψε καπάκια από φορείς της Ανατολικής Μακεδονίας με μεγάλο ενθουσιασμό.Έτσι και οι δύο κατέχοντας δικαίως τον ρόλο των συντονιστριών της συλλογής με το χαμόγελο στα χείλη με τα καπάκια που τους πηγαίναμε!!Από ότι ξέρουμε ένας μόνο μαθητής μάζεψε 7.500 καπάκια.Ας τον μιμηθούμε και ας τον ξεπεράσουμε!!Είναι ένας τρόπος να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους μας χωρίς να χρειάζεται να διαθέσουμε κάποιο χρηματικό ποσό και μάλιστα με αντικείμενα που θα πετούσαμε στα σκουπίδια.Και να θυμάστε πως <<Κάνουμε περισσότερο καλό στον εαυτό μας όταν κάνουμε κάτι για τους άλλους>>. HoraceMann