Πανελλαδικές: Επιπλέον προδιαγραφές για τις προφορικές εξετάσεις

Λόγω των έκτακτων συνθηκών εξαιτίας του κορωνοϊού,, σύμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας, πρέπει να τηρούνται οι εξής επιπλέον προδιαγραφές,για την προφορική εξέταση  των υποψηφίων, στις εξετάσεις υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες:

Α. Οι επιτροπές προφορικής εξέτασης ΔΕΝ θα λειτουργήσουν στο χώρο λειτουργίας των ΒΚ, δηλαδή στους χώρους της βαθμολόγησης των γραπτών, αλλά σε παρακείμενο κτήριο ή ανεξάρτητες αίθουσες, για να αποφεύγεται ο συγχρωτισμός υποψηφίων και βαθμολογητών.

Β. Στις αίθουσες αναμονής και προετοιμασίας των προφορικών υποψηφίων, πρέπει να τηρείται η απόσταση του 1,5 μέτρου ανά υποψήφιο και οι αίθουσες να αερίζονται

Γ. Στις αίθουσες εξέτασης οι εξεταστές-βαθμολογητές και ο υποψήφιος θα τηρούν την απόσταση του 1,5 μέτρου και οι αίθουσες να αερίζονται

Δ. Σε κάθε αίθουσα εξέτασης θα λειτουργεί ΜΟΝΟ μία τριμελής επιτροπή εξέτασης – σε κάθε τριμελή επιτροπή εξέτασης θα αναλογούν 5-7 το μέγιστο υποψήφιοι.

Πηγή :ESSOS.GR

Γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης και οδηγιών για τους υποψηφίους των Πανελλαδικών εξετάσεων έτους 2021 και των οικογενειών τους

Λήψη αρχείου

Προαγωγή-Απόλυση μαθητών Γυμνασίων και Γενικών Λυκείων κατά το σχολικό έτος 2020-2021

Λήψη αρχείου

Λήξη μαθημάτων σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης διδακτικού έτους 2020-2021»

Λήψη αρχείου

Συγκριτικός πίνακας του φετινού αριθμού εισακτέων σε σχέση με πέρσι

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε τον πίνακα

Από 77.970 πέρσι φέτος ο αριθμός μειώθηκε στις 77.415.

Παράλληλα μεταφέρονται θέσεις σε τρία ακριτικά Πανεπιστήμια , με αντίστοιχη μείωση στα κεντρικά.

Συγκεκριμένα :

•     Στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο ο αριθμός εισακτέων ανέρχεται στις  4.452 από από 4.230 πέρσι
  •     Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου παίρνει 4.058 θέσεις έναντι 3.696 πέρσι
  •     Το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας αυξάνει τον αριθμό εισακτέων στις   5,174 θέσεις από 4.718 πέρσι.

Αντίστοιχα μειώνονται οι θέσεις:

•     Στο ΕΚΠΑ  από 6.913  στις  7.765
  •     Στο ΑΠΘ από 6.594 στις  6.396
  •     Στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών από 1.569 στις 1.501
  •     Στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο  από 1.647 στις 1.563
  •     Στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής από 4.928 στις 4.857
  •     Στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας  από 5.669 στις 5.637
  •     Στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας  από 1.812 στις 1.748

Πηγή : ESSOS.GR

Προκήρυξη Σχολών Πυροσβεστικής

Δημοσιεύτηκε η προκήρυξη για το διαγωνισμό για την εισαγωγή φοιτητών/τριών και σπουδαστών/στριών στις Σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών αντιστοίχως, της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022.

Οι υποψήφιοι που έχουν τα προσόντα και τις προϋποθέσεις υποβάλουν ηλεκτρονικά αίτηση – υπεύθυνη δήλωση για τη συμμετοχή στο Διαγωνισμό στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος, http://www.fireservice.gr σε ηλεκτρονική εφαρμογή που θα λειτουργήσει ειδικά για το Διαγωνισμό, τις ημερομηνίες από την Πέμπτη 27-05-2021 έως και την Τετάρτη 02-06-2021 .

Προκήρυξη για σχολές Αστυνομίας

Εκδόθηκε η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων μέσω των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2021.

Οι υποψήφιοι/ες υποχρεούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως στο Αστυνομικό Τμήμα του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, προσκομίζοντας παράλληλα και το δελτίο εξεταζομένου/ης υποψηφίου/ας του Υ.ΠΑΙ.Θ., μέχρι την ώρα 15.00 της 02-06-2021.

Αριθμός εισακτέων στις Σχολές Πυροσβεστικής Ακαδημίας

Δημοσιεύθηκαν στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης οι δύο Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις που καθορίζουν τον αριθμό εισακτέων

Α. Στη Σχολή Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο του σχολικού έτους 2020-2021.

Β. Στη Σχολή Αξιωματικών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο του σχολικού έτους 2020-2021 και με κατατακτήριες εξετάσεις

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟ ΦΕΚ

Πηγή: https://www.esos.gr/arthra/72916/arithmos-eisakteon-stis-sholes-pyrosvestikis-akadimias