Σχετικά

H σελίδα του Πειραματικού Γενικού Λυκείου Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου φιλοξενείται από το Π.Σ.Δ.  και κατασκευάστηκε με το λογισμικό ανοιχτού κώδικα WordPress, θέμα Graphene.

Το Πειραματικό Γενικό Λύκειο Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου βρίσκεται στην Μυτιλήνη, πρωτεύουσα του νησιού Λέσβος.

Σκοπός του δικτυακού τόπου είναι:

• Να εγκαινιάσουμε ένα διαδικτυακό τρόπο επικοινωνίας με τους μαθητές μας, τους γονείς και κηδεμόνες τους, την τοπική αλλά και την ευρύτερη κοινωνία.
  • Ελληνικά ή ξένα σχολεία που συνεργάζονται μαζί μας να αποκτούν πρόσβαση σε πληροφορίες σχετικά με το σχολείο μας.
  • Να γνωστοποιήσουμε σε όλους τις εκπ/κές, πολιτιστικές και εν γένει δραστηριότητές μας.
  • Να μοιραστούμε τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς μας.
  • Να ανοίξουμε τους ορίζοντές μας, αφού πεποίθησή μας είναι πως το σχολείο, ως φορέας κοινωνικοποίησης και διαμόρφωσης της προσωπικότητας των νέων, οφείλει να διαπεράσει τα στεγανά της γνώσης που παρέχεται στους χώρους του.
  • Να ανοίξει ένα παράθυρο στον κόσμο ανταποκρινόμενο στην εκάστοτε τεχνολογικά διαμορφούμενη πραγματικότητα.

Ο δικτυακός τόπος συνεχώς βελτιώνεται ώστε να φτάσει τους στόχους και τον σκοπό που έχουμε θέσει.

Αντώνιος Νείρος

Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://blogs.sch.gr/lykpeirm/sample-page/