Πρόγραμμα δραστηριοτήτων Πειραματικού ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Παν. Αιγαίου σχολικού έτους 2017-2018

Α. ΔΕΥΤΕΡΑ 21/05/2018: Ημέρα μαθηματικών

10.30 π.μ. – 12.30 μ.μ.

1. Αστρονομία και Μαθηματικά. Ταμβάκη Ανδρ.
  2. Ο Ντόναλτ Ντακ στη Mathland. Ματοσσιάν Ντ. Κουτσκουδής Παν.
  3. Μπιλιάρδο και Μαθηματικά. Ματοσσιάν Ντ. Κουτσκουδής Παν.
  4. Γεωμετρία και κόμιξ. Σκαλοχωρίτου Γ.
  5. Μουσική και Μαθηματικά. Σκαλοχωρίτου Γ. (Παρουσίαση: Ζαχαράκης Εμ).

Β. ΤΡΙΤΗ 22/05/2018: Παρουσίαση ευνητικών Εργασιών (Projects) και πολιτιστικών προγραμμάτων.

10.30 π.μ. – 12.30 μ.μ.

A. Eρευνητικές εργασίες (Projects)

1. «Η κόμη της Βερενίκης. Διεπιστημονική προσέγγιση της γένεσης του σύμπαντος και της εμφάνισης της ζωής. Η συνεισφορά της θεολογικής επιστήμης». Α΄ Λυκείου. Αθ. Καλαμάτας.
  2. «Πρόσφυγες – Μετανάστες – Πολίτες του Κόσμου». Β΄ Λυκείου. Αθ. Καλαμάτας.
  3. Αστρονομία για όλους. Α΄ Λυκείου. Ανδρ. Ταμβάκη.
  4. Σχεδίαση – Ανάπτυξη Ψηφιακών Παιχνιδιών και Εφαρμογών για Κινητές Συσκευές (tablets, smartphones) με το Λειτουργικό Σύστημα Android. Α΄ Λυκείου. Αντ. Νείρος.
  5. Δημιουργία ψηφιακών εφαρμογών για τα γεωπάρκα. Β΄ Λυκείου. Αντ. Νείρος.
  6. Άσκηση και διατροφή. (Ισορροπημένη διατροφή, συμπληρώματα, αναβολικά). Β΄ Λυκείου. Ιακ. Μαστρογιάννης

Β. Πολιτιστικά Προγράμματα

1. Σαν παραμύθι ……… Μαθητές του Σχολείου μας απόγονοι Μικρασιατών προσφύγων. Καλαμάτας Αθ., Ζερβού Μαρία, Τρούλος Αναστ.
  2. Δρόμοι Λεσβιακής Ποίησης. Μακρυπούλιας Βας., Ταμβάκη Ανδρ.

Γ. ΤΕΤΑΡΤΗ 23/05/2018. Παρουσίαση   Ομίλων –   Προγραμμάτων ERASMUS.

09.45 π.μ. – 11.00 π.μ.

Α. Όμιλοι

1. Ρομποτική και Περιβάλλον Αιβαλιώτης Δημ. Ταμβακέρας Βλ.
  2. Όμιλος Εργαστηρίου. Ταμβακέρας Βλ.
  3. Όμιλος Νοηματικής. Παρουσίαση τραγουδιού στη Νοηματική Γλώσσα. Σωτηρίου Σοφία
  4. Όμιλος Δημοσιογραφίας, ΜΜΕ και Ραδιοφωνίας. Δημιουργία μαθητικού περιοδικού και ραδιοφωνικών εκπομπών. Νείρος Αντ., Αναγνώστου Ιωάννης.
  5. Αθλητικός Όμιλος. Μαστρογιάννης Ιακ. (H παρουσίασή του θα γίνει την Πέμπτη στο πλαίσιο των αθλητικών δραστηριοτήτων).
  6. Θεατρικός Όμιλος. Ματοσσιάν Ντικράν, Ζερβού Μαρία. [Η παράσταση θα λάβει χώρα στο θεατρικό εργαστήρι των Αστέγων στις 5 και 6 Ιουλίου 2018. (Από παιδιά που συμμετέχουν στον θεατρικό Όμιλο θα πραγματοποιηθεί αναπαράσταση της δίκης του τυράννου Θηραμένη.)

Β. Erasmus

1. Γεωπάρκα. Μουτζουρέλλη Ειρ.
  2. STEAM. Ματοσσιάν Ντ.

Δ. ΠΕΜΠΤΗ 24/05/2018. Αθλητικές δραστηριότητες. Υπεύθυνος: Ιάκωβος Μαστρογιάννης

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/2018/05/17/%cf%80%cf%81%cf%8c%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%bc%ce%bc%ce%b1-%ce%b4%cf%81%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%b7%cf%81%ce%b9%ce%bf%cf%84%ce%ae%cf%84%cf%89%ce%bd-%cf%80%ce%b5%ce%b9%cf%81%ce%b1%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b9%ce%ba/