Εκδήλωση για την 25η Μαρτίου 1821

Με επιτυχία γιορτάστηκε η 197η επέτειος της Ελληνικής Επανάστασης 1821 στο Πειραματικό ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες του σχολείου μας τίμησαν με την παρουσία τους αυτήν την ημέρα μνήμης, η οποία ήταν αφιερωμένη στην έννοια της ελευθερίας στην ποίηση του εθνικού μας ποιητή Διονύσιου Σολωμού, καθώς και στα επαναστατικά γεγονότα που έλαβαν χώρα στη Λέσβο το 1821. Τη γιορτή, υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών Ιωάννη Αναγνώστου (Φιλολόγου) και Α. Ι. Καλαμάτα (Θεολόγου), οργάνωσαν οι παρακάτω μαθητές/τριες:

•  Μανόλης Ζαχαράκης· Α1.
  • Δημήτρης Κουρούτσαλτης· Α1.
  • Νίκος Βουρνάζος – Πατέστος· Α1.
  • Ελπίδα Μαθιουδάκη· Α1.
  • Ιζαμπέλα Κοβάτσι· Α1.
  • Μαργαρίτα Παπασωτηρίου· Α2.
  • Δήμητρα Καραμβάλη· Α2.
  • Χρήστος Παπαμήτσος· Α3.
  • Θανάσης Πινιρλής Α3.
  • Ελένη – Άννα Στυλιανίδου· Α3.
  • Παναγιώτα Σταυρινού· Α3.

Ο κ. Στρατής Αναγνώστου, Σχολικός Σύμβουλος Φιλολόγων Λέσβου και Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου, με ιδιαίτερα γλαφυρό τρόπο έκαμε λόγο για τη συμμετοχή της Λέσβου στην Επανάσταση του 1821.
Η Διευθύντρια κα. Γεωργία Σκαλοχωρίτου (Μαθηματικός), ο Υποδιευθυντής κ. Γεώργιος Διγιδίκης (Φιλόλογος) και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου μας ευχήθηκαν Χρόνια Πολλά και καλή πρόοδο στους/στις μαθητές/τριές μας.

Κατεβάστε το Πρόγραμμα Γιορτής 25ης Μαρτίου 1821 από εδώ.

Video1

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/2018/03/23/%ce%b5%ce%ba%ce%b4%ce%ae%ce%bb%cf%89%cf%83%ce%b7-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%b7%ce%bd-25%ce%b7-%ce%bc%ce%b1%cf%81%cf%84%ce%af%ce%bf%cf%85/