Εκδήλωση –παρουσίαση του βιβλίου «Ο Φιλόλογος και ο Φιλόσοφος. Διάλογοι και μελέτες», 6/12/2015

Εκδήλωση –παρουσίαση του βιβλίου «Ο Φιλόλογος και ο Φιλόσοφος. Διάλογοι και μελέτες» του εξαίρετου φιλολόγου κ. Στράτου Παρασκευαίδη πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πειραματικού ΓΕΛ Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου στις 6 Δεκεμβρίου 2015 και ώρα 18.00. Το βιβλίο παρουσίασε η φιλόλογος του Πειραματικού Λυκείου Μυτιλήνης κ. Ζαφειρίου Μαρία. Εισήγηση για το σχολικό βιβλίο από τα μέσα του 19ου αιώνα και εντεύθεν παρουσίασε ο φιλόλογος του ίδιου Σχολείου κ. Αντωνάκης Γιώργος με αφορμή έκθεση  σχολικού βιβλίου που λαμβάνει χώρα στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου, βιβλίων που προέρχονται από τη βιβλιοθήκη του αείμνηστου γυμνασιάρχη Σταύρου Παρασκευαίδη και ευγενώς προσέφεραν οι υιοί του Στρατής και Παναγιώτης. Παρέμβαση έκανε ο κ. Καλαμάτας Αθανάσιος, θεολόγος του Σχολείου ο οποίος και επιμελήθηκε την έκδοση του βιβλίου. Τη συζήτηση διηύθυνε ο κ. Διγιδίκης Γιώργος, φιλόλογος υποδιευθυντής του Σχολείου. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία του ο σεβασμιότατος Μητροπολίτης Μυτιλήνης κ.κ. Ιάκωβος, ο Διευθυντής περιφερειακής εκπαίδευσης Β. Αιγαίου κ. Καλάργαλης Αριστείδης, ο οποίος και χαιρέτισε την εκδήλωση και φιλόμουσοι συμπολίτες μας.

img_001 img_002 img_003

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

img_006 img_007 img_008 img_009 img_010 img_011

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/2015/12/10/%ce%b5%ce%ba%ce%b4%ce%ae%ce%bb%cf%89%cf%83%ce%b7-%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%af%ce%b1%cf%83%ce%b7-%cf%84%ce%bf%cf%85-%ce%b2%ce%b9%ce%b2%ce%bb%ce%af%ce%bf%cf%85-%ce%bf-%cf%86/