Εγκαταστάσεις

Το Πειραματικό Γενικό Λύκειο Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου διαθέτει 3 (τρείς) σύγχρονες αίθουσες εργαστηρίων Ηλεκτρονικών Υπολογιστών δυναμικότητος 12 θέσεων εργασίας μαθητών και 1 θέσεως καθηγητού η κάθε μια.

Οι Η/Υ είναι TurboX τελευταίας γενιάς με δυνατότητα αναπαραγωγής και εγγραφής CD – DVD και σε μόνιμη κεντρική σύνδεση στο Διαδίκτυο (όπως και όλο το Σχολείο εξάλλου) προκειμένου να εξασφαλίζεται η προστατευμένη, όσον αφορά το περιεχόμενο, πρόσβαση στις παγκόσμιες πηγές γνώσης. Συγκεκριμένα, η σύνδεση γίνεται μέσω Οπτικής Ίνας με ρυθμό μετάδοσης δεδομένων 1 Gbps!!! Επίσης, όλος ο Δικτυακός Εξοπλισμός  (κάρτες Δικτύου, Hub, Switch κ.λ.π) των εργαστηρίων Πληροφορικής είναι ταχύτητας 1 Gbps.

Τα εργαστήρια διαθέτουν επιπλέον τον απαραίτητο εποπτικό και υποστηρικτικό εξοπλισμό (προβολέα data – οθόνη, διαδραστικό πίνακα, εκτυπωτές, σαρωτές, web κάμερα) και μεγάλο εύρος εξειδικευμένου λογισμικού για όλες τις τάξεις του Λυκείου.

Λόγω της αρτιότητάς τους τα εργαστήριά μας είναι Πιστοποιημένα Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης από το Υπουργείο Παιδείας και χρησιμοποιούνται για τα προγράμματα επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών Β΄ Επιπέδου καθώς και στις Βασικές Δεξιότητες Χρήσης Ηλεκτρονικών Υπολογιστών.

Επίσης πολλές φορές χρησιμοποιούνται για παρουσιάσεις πρωτοποριακών εφαρμογών νέου εκπαιδευτικού λογισμικού.

Λόγω της πολλαπλής χρήσης τους υπάρχει διαρκής υποστήριξη, ανανέωση, αναβάθμιση, και ενημέρωση και του εξοπλισμού και του λογισμικού τους.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Επιπλέον, το Σχολείο μας διαθέτει 1 (ένα) εργαστήριο Φυσικής, 1 (ένα) εργαστήριο Χημείας, 1 (μία) αίθουσα φιλολόγων (με διαδραστικό πίνακα), 3 (τρείς) αίθουσες με διαδραστικούς πίνακες, όλες οι αίθουσες διδασκαλίας με βιντεοπροβολέα.

P1010003 P1010094-Physics WP_20160407_001

Τέλος, το Σχολείο μας διαθέτει 2 (δύο) Βιβλιοθήκες με αρκετά σπάνια βιβλία και χειρόγραφα καθώς και μία αρκετά μεγάλη αίθουσα εκδηλώσεων με ηχητικά συστήματα και συστήματα προβολής ψηφιακών εικόνων και βίντεο.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://blogs.sch.gr/lykpeirm/%ce%b5%ce%b3%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%ac%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82/