Επιστροφή σε Διακρίσεις

Διακρίσεις 2015-2016

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2015-2016

• Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου μας, Μαριάνθη Πεντογέννη (3o ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ) και Δημήτρης Κομνηνός (ΕΥΦΗΜΗ ΜΝΕΙΑ) αντίστοιχα, διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Λυκείου «Αριστοτέλης» 2016.
  • Οι μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας, Πεντογέννη Μαριάνθη, Κολλά Διονυσία και Παυλής Γεώργιος, διακρίθηκαν στον 30ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας.
  • Οι μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας, Ραφαήλ Γιαβρίμης, Αθανάσιος Κολοκυθάς και Παναγιώτης Καπετανίδης συμμετείχαν στο 8ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής που πραγματοποιήθηκε στην Θεσσαλονίκη, στις 19-21 Απριλίου 2016.
  • Οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας, Θεοδοσίου Φραγκούλης και Τεντολούρη Αθανασία, διακρίθηκαν στον 30ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας.
  • Οι μαθητές του σχολείου μας, που συμμετείχαν τη φετινή χρονιά στους σχολικούς αθλητικούς αγώνες διακρίθηκαν και συγκεκριμένα κατέλαβαν τις παρακάτω θέσεις:
    • στην Α΄ φάση σχολικών αγώνων κλασικού αθλητισμού
      • Θεοδοσίου Γιώργος, 3η θέση στα 100μ.
      • Καπετανίδης Πάνος, 2η θέση στα 400μ.
      • Αλαγιάννης Γιώργος, 1η θέση στο άλμα σε μήκος
      • Μητσέλλη Βάσω, 1η θέση στο ακόντιο

Η Βάσω Μητσέλλη συνεχίζει και, αφού κατέλαβε την 1η θέση και στη Β΄ φάση στην Αθήνα, προκρίνεται στην τελική φάση του Πανελλήνιου σχολικού πρωταθλήματος.

• στην ανώτερη κατηγορία του τοπικού σχολικού πρωταθλήματος τένις
      • Πατακός Γιάννης, 1η θέση στο μεικτό διπλό.
  • H μαθήτρια του σχολείου μας, Τεντολούρη Αθανασία της Β΄ τάξης, η οποία συγκαταλέγεται με βαθμό 18 στους 20 προκριθέντες της προκριματικής φάσης του 5ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου. Προκρίθηκε στον τελικό του Διαγωνισμού που θα γίνει στην Πάτρα (Πανεπιστήμιο Πατρών), 22-23 Απριλίου 2016. Φέτος ο Διαγωνισμός σημείωσε τη μεγαλύτερη έως τώρα συμμετοχή (853 μαθητές από 30 νομούς της χώρας). Επίσης, οι μαθητές της Β’ Τάξης του σχολείου μας: Μάντζαρη Ευσταθία (17),  Πιτσιλαδής Μιχάλης (17), Πασπάτη Ελένη- Μαρία (16), Καλλίτσας Θοδωρής (16) και Σαγνού Ηλιάνα (15), συμπεριλαμβάνονται στους  επιτυχόντες της προκριματικής φάσης του 5ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου με βαθμολογία από 15 έως και 17.
  • Οι  μαθητές του σχολείου μας: ΓΙΑΒΡΙΜΗΣ ΡΑΦΑΗΛ της Α΄ τάξης, ο μαθητής ΚΟΜΝΗΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ της Β΄ τάξης και ο μαθητής ΒΑΜΒΟΥΡΕΛΛΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ της Γ΄ τάξης, διακρίθηκαν στην B΄ φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής και προκρίθηκαν στην Γ΄ φάση.
  • Οι μαθητές του σχολείου μας: Αλαγιάννης Γεώργιος της Γ’ τάξης, με Χρυσό μετάλλιο στο Άλμα εις Μήκος, Μητσέλλη Βασιλική της Α΄ τάξης, με Χρυσό μετάλλιο στο Ακόντιο, Καπετανίδης Παναγιώτης της Α΄ τάξης, με Αργυρό μετάλλιο στα 400μ. και Θεοδοσίου Γεώργιος της Α΄ τάξης , με Χάλκινο μετάλλιο στα 100μ, διακρίθηκαν στους σχολ. αγώνες 2015-16 που πραγματοποιήθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης την Τετάρτη 30/03/2016.
  • Η μαθήτρια του σχολείου μας: ΠΕΝΤΟΓΕΝΝΗ ΜΑΡΙΑΝΘΗ της Α΄ τάξης, διακρίθηκε στην Β΄ φάση του 76ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού της Μαθηματικής Εταιρίας «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» και προκρίθηκε στην Γ΄ φάση «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ»- 33η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ που θα γίνει το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2016 στην Αθήνα
  • Οι  μαθητές του σχολείου μας: ΓΙΑΒΡΙΜΗΣ ΡΑΦΑΗΛ της Α΄ τάξης, ο μαθητής ΚΟΜΝΗΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ της Β΄ τάξης και ο μαθητής ΒΑΜΒΟΥΡΕΛΛΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ της Γ΄ τάξης, διακρίθηκαν στην Α΄ φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής και προκρίθηκαν στην Β΄ φάση.
  • Η μαθήτρια της Β΄ τάξης του σχολείου μας, ΤΣΟΜΠΑΝΗ ΕΥΑΝΘΙΑ, διακρίθηκε στον διαγωνισμό Euroscola 2016.
  • Οι μαθητές της Α΄ τάξης, ΠΕΝΤΟΓΕΝΝΗ ΜΑΡΙΑΝΘΗ, ΚΟΛΟΚΥΘΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, οι μαθητής της Β΄ τάξης ΚΟΜΝΗΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ και η μαθήτρια της Γ΄ τάξης ΑΚΡΙΩΤΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ διακρίθηκαν στην Α΄ φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού της Μαθηματικής Εταιρίας «ΘΑΛΗΣ» και προκρίθηκαν στην Β΄ φάση «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ».
  • Οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας: Τεντολούρη Αθανασία, Θεοδοσίου Φραγκούλης και Κομνηνός Δημήτριος, διακρίθηκαν με την 1η θέση στον Τοπικό Διαγωνισμό EUSO και προκρίθηκαν στον πανελλήνιο διαγωνισμό EUSO 2016 που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα στις 23 Ιανουαρίου 2016.
  • Παρασκευή, 04/03/2016, στο κλειστό γήπεδο Μυτιλήνης στην Νεάπολη, οι μαθήτριες του σχολείου μας που συμμετείχαν στην ομάδα βόλεϊ νίκησαν με 2-1 σετ, στον τελικό του σχολικού πρωταθλήματος 2015-16, με την ομάδα βόλεϊ των κοριτσιών του ΓΕ.Λ. Παμφίλων.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%ba%cf%81%ce%af%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82/%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%ba%cf%81%ce%af%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82-2015-2016/