Επιστροφή σε Διακρίσεις

Διακρίσεις 2013-2014

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2013-2014

• 14/02/2014 – Δάκριση μεταξύ 70 περίπου σχολικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων απέσπασε το Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Μυτιλήνης σε Παγκόσμιο Διαγωνισμό Ποίησης και Θεάτρου, οι δημιουργοί των οποίων θα βραβευτούν στην απονομή των τιμητικών διακρίσεων σε ειδική εκδήλωση στην Τεργέστη, από 18 έως 23 Μαρτίου 2014. Πρόκειται για το 10ο Παγκόσμιο Διαγωνισμό Ποίησης και Θεάτρου «Castello di Duino» που διοργανώνεται στην Τεργέστη κάθε χρόνο από το φορέα Αssociazone Poesia e Solidarietà, σε συνεργασία με το Collegio del Mondo Unito dell’Adriatico του Duino, με τη στήριξη της UNESCO, του πρίγκιπα Carlo Alessandro della Tore Tasso del Castello di Duino, του Δήμου τού Duino, της Muggia, του Δήμου Τεργέστης, της Περιφέρειας Friuli Venezia Giulia του CEI και άλλων φορέων.
  • 11/12/2013 – Πρωτιά στον τοπικό προκριματικό διαγωνισμό της Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Επιστημών (EUSO). Το σχολείο μας κατέκτησε τη πρώτη θέση και πήρε το εισιτήριο για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό, από τον οποίο θα επιλεγούν τα δύο σχολεία που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην ευρωπαϊκή διοργάνωση EUSO 2014. Η ομάδα του Λυκείου μας, αποτελούμενη από τους Αντωνιάδη Μιχάλη, Καμπουρόπουλο Γιάννη και Ψυρούκη Φώτη, διαγωνίστηκε σε πειραματικές ασκήσεις  Βιολογίας,  Φυσικής και Χημείας , το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου στο ΕΚΦΕ Λέσβου. Στον τοπικό διαγωνισμό συμμετείχαν ομάδες 6 Λυκείων της Λέσβου. Η ομάδα του Λυκείου μας μετά την διάκρισή της στην προκριματική φάση, θα συμμετάσχει στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό EUSO 2013-14, ο οποίος θα διεξαχθεί το Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2013 στο ΕΚΦΕ Ν. Φιλαδέλφειας. Την ομάδα EUSO του Λυκείου μας προετοίμασαν για τον διαγωνισμό οι καθηγητές του Λυκείου μας, Αιβαλιώτης Δημήτρης στη Βιολογία,  Κακαρίδου Μαρία , Σωτηρίου Σοφία στη Φυσική, Ταμβακέρας Βλάσης στη Χημεία.
  • 29/11/2013 – Πραγματοποιήθηκε στο Υπουργείο Παιδείας η βράβευση για το θεσμό της Αριστείας και Καλών Παρακτικών. To ΠΠΛΜ  κατέλαβε την 30η θέση ανάμεσα σε 1035 σχολεία που υπέβαλαν προτάσεις στη δράση “Αριστεία και Καινοτομία στην Εκπαίδευση” για τη σχολική χρονιά 2012-2013  και έτσι βρίσκεται μέσα στα 100 πρώτα έργα που βραβεύονται. Τίτλος του έργου: “ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – ΕΝΑ ΛΑΜΠΡΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕ ΑΒΕΒΑΙΟ ΜΕΛΛΟΝ” (κωδικός έργου 7515, σύνολο μονάδων 349 με άριστα το 360).Για να δείτε το έργο κάντε κλικ εδώ. Για να κατεβάσετε τα αποτελέσματα κάντε κλικ εδώ.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%ba%cf%81%ce%af%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82/%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%ba%cf%81%ce%af%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82-2012-2013/