Απρ 17

Νέες οδηγίες για την εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία

Νέες οδηγίες για την εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία: Για το σχολικό έτος 2017-18, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν κενά στο Λύκειο της Ιωνιδείου για την διαδικασία εισαγωγής του Ιουνίου 2017. Υπάρχει όμως περίπτωση να προκύψουν κενά μετά την ολοκλήρωση των αιτήσεων των ενδιαφερομένων (28 Απριλίου – 19 Μαΐου). Αυτό θα συμβεί αν δεν υποβάλουν αίτηση όλοι οι απόφοιτοι του Γυμνασίου της Ιωνιδείου οι οποίοι εγγράφονται αυτοδίκαια. Επομένως όλοι οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλουν τη σχετική αίτηση στο διάστημα 28 Απριλίου έως 19 Μαΐου. Οι κενές αυτές θέσεις θα καλυφθούν με εξετάσεις που θα διεξαχθούν στις 21 Ιουνίου, με υποψήφιους τους μαθητές (εκτός αποφοίτων του Γυμνασίου της Ιωνιδείου) των οποίων οι κηδεμόνες υπέβαλαν αίτηση μεταξύ 28 Απριλίου και 19 Μαΐου. Για την περίπτωση που προκύψουν επιπλέον κενά αργότερα, και αφού εξαντληθεί ο πίνακας των επιλαχόντων από τις γραπτές εξετάσεις του Ιουνίου, αυτά θα καλυφθούν με εξετάσεις για την Α’ και Β’ Λυκείου και κλήρωση για την Γ’ Λυκείου (θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση). Οι διαδικασίες αυτές, εφόσον είναι απαραίτητες, θα διεξαχθούν τον Σεπτέμβριο. Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν εδώ και εδώ. Για αιτήσεις εισαγωγής σε άλλα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία, οι πληροφορίες βρίσκονται εδώ.