ΚΑ122, 3Ls (Learn to Love Lessons)

erasmus logo

Πρόγραμμα Erasmus+ KA229, HET – Hold Everyone Together 2020 -2022

ERASMUS LOGO

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

VevaiosiGiaToSxoleio page 0001

ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

ΚΑΙΝΟΤΟΜΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ

Χαιρετισμός από τον Διευθυντή κ. Σαρδέλη Αθανάσιο

Αγαπητοί γονείς, μαθητές και αναγνώστες

Με την τοποθέτησή μου στη θέση του Διευθυντή του ΓΕ.Λ. ΠΑΡΑΒΟΛΑΣ , από τον Ιούλιο 2023, εύχομαι και ελπίζω σε μια συνεργασία εξαιρετική, με στόχο τη βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας και την αναβάθμιση του περιβάλλοντος του σχολείου μας.

Η στενή συνεργασία με όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας και της τοπικής κοινωνίας, η υπευθυνότητα, η σύνεση, η καλή διάθεση, η ηρεμία, η κατανόηση, ο αλληλοσεβασμός, η αμοιβαία εμπιστοσύνη και η συναίνεση είναι απαραίτητα στοιχεία για να αντιμετωπίσουμε μαζί, ομαλά και αποτελεσματικά, τις υπάρχουσες και τις μελλοντικές δυσκολίες.

Άλλωστε, ο σκοπός είναι κοινός: η καλή μόρφωση και η σωστή αγωγή των εφήβων μας, ώστε να καταστούν οι νέοι χρήσιμοι πολίτες, τόσο σε κοινωνικό, όσο και σε προσωπικό επίπεδο. Όραμά μας, η διαμόρφωση εγγράμματων πολιτών με δεξιότητες, με δημοκρατικό ήθος, με ιστορική ταυτότητα. Πολίτες ενεργοί με ολοκληρωμένη προσωπικότητα, ώστε να συμβάλλουν δημιουργικά στην ανάπτυξη της κοινωνίας και στην αντιμετώπιση των προκλήσεων του μέλλοντος.

Η ιστοσελίδα του Γενικού Λυκείου Παραβόλας  αποτελεί ένα σύγχρονο κανάλι επικοινωνίας και ενημέρωσης μεταξύ μαθητών, γονέων, εκπαιδευτικών και της Διεύθυνσης του Σχολείου. Είναι ένα διαδικτυακό σημείο συνάντησης όλων όσων σχετίζονται με το Γενικό Λύκειο Παραβόλας  και όποιου άλλου επιθυμεί να γνωρίσει τη ζωή, τις δράσεις και τα επιτεύγματα του Σχολείου μας. Είναι, με άλλα λόγια, ένας μοντέρνος χώρος, όπου μπορεί κανείς άμεσα να ανατρέξει και να γνωρίσει τις ποικίλες πτυχές της σχολικής μας ζωής.

Σας καλωσορίζω, λοιπόν, στο χώρο αυτό και σας καλώ να εξερευνήσετε την ιστοσελίδα μας, ταξιδεύοντας μαζί μας σε ένα όμορφο κόσμο: αυτόν της παιδείας και της γνώσης σε συνδυασμό με τη χαρά της δημιουργικότητας. Ευχαριστώ θερμά τη συνάδελφο κ. Φουντούλη Δήμητρα, καθηγήτρια Πληροφορικής που έχει την ευθύνη της ιστοσελίδας.

Η νέα σχολική χρονιά, 2023-24, σηματοδοτεί μια νέα πορεία για την επίτευξη στόχων που θα δώσουν ποιοτικότερη εκπαίδευση και θα αγκαλιάσουν ισότιμα όλους ανεξαιρέτως τους μαθητές. Από την πλευρά μας μπορούμε να σας βεβαιώσουμε ότι η διδασκαλία και η μάθηση θα γίνονται με ευχάριστο και εύληπτο τρόπο, με πολλές δραστηριότητες μέσα και έξω από το σχολείο, ώστε να ικανοποιούν την ανάγκη και την έφεσή σας για γνώση.

Αγαπητές μαθήτριες και αγαπητοί μαθητές, σας εύχομαι ολόψυχα να έχετε μία δημιουργική κι εποικοδομητική χρονιά.

Αθανάσιος Φ. Σαρδέλης

Φιλόλογος – Μ.Εd

Δελτίο τύπου 1ης κινητικότητας

Συμμετοχή στις εκδηλώσεις «ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2023

Στο πλαίσιο της συμμετοχής των σχολείων μας στις εκδηλώσεις «ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2023» προς τιμήν του πολιούχου Αγίου της Παραβόλας, Αγίου Δημητρίου, συμμετείχαμε σήμερα Δευτέρα, 23 Οκτωβρίου 2023, του Αγίου Ιακώβου του Αδελφοθέου, στην υποδειγματική Θεία Λειτουργία που πραγματοποιήθηκε στον ιερό ναό Αγίου Δημητρίου Παραβόλας. Είχαμε την εξαιρετική τιμή και ευλογία να βιώσουμε τις πνευματικές και δογματικές διαστάσεις του Μυστηρίου της Θείας Ευχαριστίας , μέσα από τις επεξηγήσεις του νέου μας ποιμενάρχη κ.κ. Δαμασκηνού. Για πρώτη φορά οι μαθητές μας έγιναν αποδέκτες της τέλεσης του Μυστηρίου της Θείας Ευχαριστίας και συνειδητά μπορούσαν να συμμετέχουν στη Θεία λατρεία.

Ως Διεύθυνση και ως Σύλλογοι Διδασκόντων Γυμνασίου – Γενικού Λυκείου Παραβόλας, θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον Μητροπολίτη μας για την θετική ανταπόκρισή του και την θερμή αγάπη του προς τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς. Ο λόγος του και η παρουσία του κοντά στους νέους δίνει ελπίδα και υποστηρίζει έμπρακτα τους στόχους και τα όνειρά τους. Επίσης θέλουμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας και στον ιερέα του Ιερού Ναού του Αγίου Δημητρίου Παραβόλας, πρωτοπρεσβύτερο π. Σπυρίδωνα Ιωάννου που συνεργάστηκε μαζί μας για την καλύτερη προετοιμασία του εκκλησιασμού μας.

Ευχόμαστε οι ευχές του Μητροπολίτη μας και οι νουθεσίες του να βρουν ευήκοα ώτα και να αποτελέσουν στήριγμα για όλους μας.

Αποχαιρετιστήρια Επιστολή της Διευθύντριας ΓΕ.Λ Παραβόλας

Με τη λήξη της σχολικής χρονιάς 2022-2023 ολοκληρώνεται ένας

δημιουργικός κύκλος της επαγγελματικής μου ζωής καθώς με την ανάληψη

των νέων μου καθηκόντων ως Διευθύντρια του Γενικού Λυκείου Θέρμου λήγει

παράλληλα η εξαετής θητεία μου στο Γενικό Λύκειο Παραβόλας.

Με την επισυναπτόμενη επιστολή εύχομαι σε όλους σας – μαθητές και μαθήτριες, γονείς και συνάδελφοι εκπαιδευτικοί –

καλή συνέχεια με υγεία, δύνμη και ακεραιότητα χαρακτήρα.

Αποχαιρετιστήρια Επιστολή της Διευθύντριας ΓΕ.Λ Παραβόλας

Αφιερωμένη στα θύματα των Τεμπών η γιορτή για την 25η Μαρτίου στο ΓΕ.Λ Παραβόλας

ΜΑΡΤΙΟΣ – ΜΗΝΑΣ ΔΡΑΣΕΩΝ ΤΟΥ ΓΕ.Λ ΠΑΡΑΒΟΛΑΣ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Α ΚΑΙ Β ΤΑΞΕΩΝ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ

Την Παρασκευή 25.11.2022 οι μαθητές των Α και Β τάξεων του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής στην Πάτρα, και συγκεκριμένα στην Πρότυπη Κατοικία Υποβοηθούμενης Διαβίωσης, περιοχή πρώην ΤΕΙ. Εκεί είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν δύο εργαστήρια, καθώς και να ενημερωθούν για τις εξελίξεις στον τομέα της τεχνολογίας, εικονικής πραγματικότητας και ρομποτικής.

Ευχαριστούμε τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, κ. Νάκου, Τζουμερκιώτη και Φουντούλη που συνόδεψαν τους μαθητές μας

Viber 2022 11 25 13 04 38 670 Viber 2022 11 25 13 04 49 536

ΩΡΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΓΟΝΕΩΝ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΑΠΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ 2022-23