Άρθρα

Νοέμβριος 2019
« Ιούν

Ώρες Λειτουργίας Σχολείου

Κατά τους καλοκαιρινούς μήνες το σχολείου θα λειτουργεί κάθε Τετάρτη και ώρες 09:00 – 12:00

Απολυτήρια

Ενημερώνουμε τους απόφοιτους ότι μπορούν να παραλαμβάνουν τα απολυτήριά τους από την Τετάρτη 26-06-2019 και ώρες 09:00-13:00.

Έλεγχοι

Σας ενημερώνουμε ότι οι έλεγχοι επίδοσης θα δωθούν μετά της 21-06-2019 και ώρες 09.00-12.30

Βιολογία Β’ Λυκείου

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε την Τράπεζα Θεμάτων για το μάθημα της Βιολογίας της Β’ Λυκείου :

Τράπεζα Θεμάτων Β’ Λυκείου

Βιολογία Α’ Λυκείου

Παρακάτω θα βρείτε την Τράπεζα Θεμάτων ανά κεφάλαιο για το μάθημα της Βιολογίας της Α’ Λυκείου :

Κεφάλαιο 3

Κεφάλαιο 9

Κεφάλαιο 10

Κεφάλαιο 11

Κεφάλαιο 12

Ημερίδα ¨Απώλειες Ζωής – Γέφυρες Στήριξης¨

Το Γενικό Λύκειο Μύρινας σε συνεργασία με την εταιρία ¨Μέριμνα¨ διοργανώνει Ημερίδα με θέμα: ¨Απώλειες Ζωής – Γέφυρες Στήριξης¨.

Η Ημερίδα θα διεξαχθεί το Σάββατο 21 Ιουνίου και ώρα 08:30 π.μ. στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του ΓΕΛ Μύρινας και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, επαγγελματίες ψυχικής υγείας και το ευρύ κοινό.

Για περισσότερες πληροφορίες: www.merimna.org.gr .

Παρουσίαση Πολιτιστικού Προγράμματος «Ταξίδι στη Μουσική»

AFISA PAROYSIASHS - 5Το Γενικό Λύκειο Μύρινας και το Γυμνάσιο Μύρινας παρουσιάζουν το Πολιτιστικό Προγραμμα «Ταξίδι στη μουσική¨.

Την Κυριακή 11 Μαΐου 2014, στις 7 το απόγευμα, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του ΓΕΛ Μύρινας.

Η εκδήλωση περιλαμβάνει:

Παρουσίαση του προγράμματος και των συντελεστών του.

Παρουσιάσεις που ετοίμασαν οι μαθητές για τη μουσική, το ραδιόφωνο και όχι μόνο.

Έκθεσητου εξοπλισμού, που χρησιμοποιήθηκε για την ηχογράφηση και τη δημιουργία του CD των μαθητών.

Παρουσίαση της διαδικασίας ηχογράφησης και εκπομπής των ραδιοφωνικών εκπομπών στο μαθητικό διαδικτυακό ραδιόφωνο «European School Radio»

Πολλή Μουσική και φυσικά,

ζωντανή Συναυλία από τους μαθητές, μουσικούς και τους τραγουδιστές, του προγράμματος!

Για να ακούσετε τις ραδιοφωνικές εκπομπές και τα τραγούδια του CD πατήστε εδώ.

Διάκριση ποδοσφαιρικής ομάδας

Η διευθύντρια και οι καθηγητές του Σχολείου μας συγχαίρουν τους μαθητές της ποδοσφαιρικής ομάδας των αγοριών για την αγωνιστικότητα και το ήθος που επέδειξαν κατά τη συμμετοχή τους στον τελικό αγώνα της πρώτης φάσης των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων Λυκείων σε επίπεδο Νομού, που διεξήχθη στο γήπεδο Θερμής Λέσβου.

Οι μαθητές του σχολείου μας κέρδισαν τις εντυπώσεις και προκάλεσαν θετικά σχόλια για την παρουσία τους, παρόλο που δεν ευτύχησαν να προκριθούν, καθώς αντιμετώπισαν επάξια την αντίπαλη ομάδα, του 3ου Γενικού Λυκείου Μυτιλήνης, την οποία επίσης συγχαίρουμε για τη νίκη της.

Η περιφερειακή Διευθύντρια Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου κ. Μαρία Χ. Παπαδανιήλ απέστειλε συγχαρητήρια επιστολή την οποία μπορείτε να δείτε ΕΔΩ.

Οι δύο ομάδες

Η ποδοσφαιρική ομάδα του σχολείου μας

Ταξίδι στη μουσική διαφορετικών χωρών!

4otaxidisthmoysikhΤο 4ο ταξίδι μας στη μουσική μας σεργιανά σε διάφορες χώρες και στις μουσικές τους.

Την Κυριακή 27 Απριλίου 2014 8-9 το βράδυ στο European School Radio.

Ακούστε ξανά την εκπομπή μας πατώντας εδώ.

Let’s do it Greece: Αποτελέσματα

Οι μαθητές της Ερευνητικής Εργασίας «Ενεργοί πολίτες για το περιβάλλον», μαζί με τους άνδρες του Λιμεναρχείου Μύρινας και τους εθελοντές που συμμετείχαν, τήρησαν την υπόσχεσή τους και την Κυριακή 6 Απριλίου βρέθηκαν στο Διαπόρι.

Ο στόχος επιτεύχθηκε: δεν έμεινε «ούτε ένα σκουπιδάκι στο Διαπόρι»!

diapori (1)diapori (2)diapori (3)diapori (4)diapori (5)diapori (6)diapori (7)diapori (8)diapori (9)diapori (10)diapori (11)