Δεκ 29

Καλή Χρονιά !

Δεκ 21

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΓΕ.Λ. ΚΑΣΣΑΝΔΡΑΣ

Το Λύκειό μας γιόρτασε τον ερχομό των φετινών Χριστουγέννων με μια υπέροχη εκδήλωση που επιμελήθηκαν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου. Η φαντασμαγορική γιορτή περιλάμβανε πρωτότυπο θεατρικό έργο με τίτλο «Τα Μαγεμένα Χριστούγεννα» σε κείμενο και σκηνοθεσία της μαθήτριας Ευαγγελίας Μυλωνά, μουσική, τραγούδια και χορό.
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά ! Και του χρόνου !

Δεκ 21

Παρουσίαση του βιβλίου «Νόγκα, το ξύπνημα του εφιάλτη» του Χρήστου Ντικμπασάνη

Η Διεύθυνση του Λυκείου μας, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές του, τίμησαν με την παρουσία τους τη νέα εκδοτική προσπάθεια του εκλεκτού καθηγητή του σχολείου μας.
Την επιμέλεια της παρουσίασης ανέλαβε η φιλόλογος του Λυκείου μας, κυρία Γιούλη Ζάμπρου, ενώ αποσπάσματα από το βιβλίο του και ποιήματα από προηγούμενες ποιητικές συλλογές του διάβασαν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.
Του ευχόμαστε ολόψυχα να είναι «καλοτάξιδο» και να έχει την εκδοτική επιτυχία που του αξίζει !

Δεκ 17

Πανελλαδικές 2018: Οσα πρέπει να γνωρίζουν οι υποψήφιοι | esos.gr

Πηγή: Πανελλαδικές 2018: Οσα πρέπει να γνωρίζουν οι υποψήφιοι | esos.gr

Δεκ 05

Επίσκεψη στο Ποινικό Εφετείο Θεσσαλονίκης

Μαθητές και μαθήτριες του Β1,Β4 και Β5 του ΓΕ.Λ Κασσάνδρας επισκέφτηκαν το Ποινικό Εφετείο Θεσσαλονίκης.

Τους συνόδευσαν οι καθηγητές τους, Παπασωτηρίου Βασίλης, Γκιντιλά Κική και Νάνου Μαρία.

Δεκ 05

36η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής

Το Λύκειό μας συμμετείχε με επιτυχία στην 36η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής, που διοργάνωσε το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων Ελλάδος, στη Θεσσαλονίκη από 1-4 Δεκεμβρίου, στη Βίλλα Αλλατίνι, στο 11ο Λύκειο και στο Noesis.

Το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι μαθητές Λογγινίδης Βασίλης (Β5) και Καμπάκη Χριστίνα (Β4).

Την ευθύνη για τη διοργάνωση της συμμετοχής είχε η κυρία Ξανθού Κατερίνα και τους μαθητές συνόδευσε στο τετραήμερο σεμινάριο η κυρία Νάνου Μαρία.

Νοέ 30

Επίσκεψη στις Αγροτικές Φυλακές Κασσάνδρας

Μαθητές και Μαθήτριες των τμημάτων Β1, Β4 και Β5 επισκέφτηκαν τις Αγροτικές Φυλακές Κασσάνδρας και περιηγήθηκαν στους χώρους των φυλακών. Τους μαθητές συνόδεψαν οι καθηγητές Παπασωτηρίου Βασίλης, Γκιντιλά Κική και Νάνου Μαρία.

Νοέ 17

Εκδήλωση για την Επέτειο της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου του 1973

Το ΓΕ.Λ Κασσάνδρας τίμησε την Επέτειο της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου του 1973 με την καθιερωμένη εκδήλωση που διοργανώθηκε στο Γυμναστήριο του σχολείου.

Συμμετείχαν με μουσική, τραγούδια και απαγγελίες μαθητές και μαθήτριες της Β’ και Γ’ Λυκείου.

Υπέυθυνοι της εκδήλωσης ήταν οι φιλόλογοι του Λυκείου Κάργα Μάγδα και Τσαγκαρής Στράτος.

Την τεχνική υποστήριξη ανέλαβε ο Μαθηματικός Μπογιατζής Θανάσης.

20171117_090137 20171117_090143 20171117_091106 20171117_091114 20171117_092344 20171117_092349 20171117_093714 20171117_093717

Νοέ 14

Αξιολόγηση Μαθητών Γενικού Λυκείου (Προσθήκη Τροποποιήσεων)

Πηγή: Αξιολόγηση Μαθητών Γενικού Λυκείου (Προσθήκη Τροποποιήσεων) – edu.klimaka.gr